Z myślą o uczniach, którzy ferie spędzą w domu, marszałkowskie instytucje kultury przygotowały bogatą i różnorodną ofertę.
– Podczas ferii najmłodsi mieszkańcy regionu radomskiego będą mieli w czym wybierać, bo nasze placówki kultury przygotowały wiele ciekawych propozycji. Wśród nich są warsztaty, gry edukacyjne czy zwiedzanie z przewodnikiem. Przypomnę też, że wiele atrakcji dostępnych jest w ramach naszej akcji „Kultura za złotówkę” – zachęca wicemarszałek Rafał Rajkowski.
DO SKANSENU I NA ZAMEK
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przygotowało dla dzieci i młodzieży oraz rodzin warsztaty z tkactwa i „Warsztaty tworzenia własnej zabawki – gałganiane zabawki”. Konieczna wcześniejsza telefoniczna rezerwacja: (48) 332 92 81 lub 603 772 253. Więcej na: www.muzeum-radom.pl.
– Zachęcam do odwiedzenia naszego skansenu. Nie tylko na spacery rodzinne, ale też na warsztaty, które przygotowaliśmy. Zapraszam również do Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze na warsztaty lepienia z gliny, kaligrafii czy projektowania i ozdabiania inicjałów – zaprasza Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza dzieci i młodzież na „Zimowe poranki, czyli feryjne spotkania z instrumentami muzycznymi i Zamkiem w Szydłowcu”. 4 lutego odbędą się zajęcia „Ćwir, ćwir, świrk! Co to znowu za muzyka?” dla dzieci w wieku 6-11 lat z opiekunami. Uczestnicy zobaczą instrumenty, którymi posługiwały się dzieci, czyli gwizdki ceramiczne, a podczas warsztatów zagrają na glinianych gwizdkach i okarynach. Zajęcia są bezpłatne, a liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja pod numerem: (48) 617 17 89. Natomiast 11 lutego muzeum zaprasza dzieci w wieku 6-9 lat z opiekunami na „Bitwę o Zamek”. Uczestnicy dowiedzą się, z jakich części składa się zamek, czym różni się od pałacu, jak wygląda wieża, a jak baszta.
Cały czas można też zwiedzać wystawy stałe: „Instrumenty... – zobaczyć i usłyszeć tradycję”, „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa”, „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”, a także ekspozycje czasowe: „Zamek w Szydłowcu. Postscriptum” i „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne”. Szczegóły na: www.muzeuminstrumentow.pl.
WARSZTATY I POKAZY FILMÓW W „ELEKTROWNI”
Jak co roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu przygotowało dla uczniów ciekawą ofertę zajęć feryjnych. Od 3 do 16 lutego placówka zaprasza na Młodą Akademię Sztuki, czyli zabawę w młodych studentów sztuki. Warsztaty edukacyjne i malowanie obrazów – to tylko część atrakcji. 16 lutego odbędzie się rodzinny spacer po wystawach „Elektrowni”. Liczba uczestników zajęć jest ograniczona, obowiązują zapisy i bilet wstępu.
– Oprócz warsztatów przygotowaliśmy również propozycje filmowe. Od 31 stycznia będzie można obejrzeć filmy „Dzielna banda i tajemnica zaginionego wujka”, „Zmiennokształtni”, a od 7 lutego – „Kleks i wynalazek Filipa Golarza” i „Bambi. Opowieść leśna”. Więcej na: www.mcswelektrownia.pl – zachęca do spędzenia ferii w „Elektrowni” Włodzimierz Pujanek, dyrektor placówki.
FERIE U PANA JANA I OSKARA KOLBERGA
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza 5, 6, 7, 13 i 14 lutego na Ferie zimowe u Pana Jana w Czarnolesie. Na uczestników czekają warsztaty plastyczne i logiczno-konstrukcyjne gry i zabawy. W programie m.in. projektowanie i ozdabianie koszulek, zrobienie kartki walentynkowej, wykonanie puzzli z motywem czarnoleskim czy stworzenie gry planszowej. Obowiązują zapisy: tel. 48 677 20 05 wew. 10, e-mail: edukacja@muzeumkochanowski.pl. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły na: www.muzeumkochanowski.pl.
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza 4 i 11 lutego na zajęcia z lepienia gliny, 5 i 12 lutego na „Warsztaty z wycinanki na urodziny Oskara Kolberga”, 6 i 13 lutego na „Questing na wystawach stałych”, a 7 i 14 lutego na warsztaty z kaligrafii, projektowania i ozdabiania inicjałów. Więcej informacji pod nr tel. 48 675 22 48. Szczegółowe informacje na stronie www.muzeum-radom.pl.
FERIE W BIBLIOTECE
Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu zaprasza na gry edukacyjne: „Podziemne harce, czyli kodowanie w bibliotece – wstęp do programowania” (klasy 1-3), „Jesteśmy uczniami Akademii pana Kleksa!” – (klasy 4-6), „Rozgryźć bibliotekę” (klasy 4-6), „Zemsta w bibliotece” (klasy 7-8 szkoły podstawowej i 1 klasa szkoły średniej), „Spotkanie z kolorowym potworem. Wprowadzenie w świat emocji” – (przedszkola), „Kamishibai – papierowy teatr”, „Akademia Książki” (klasy 0-3) i Escape Room (klasy 3-8). Więcej informacji na: www.bibliotekapedagogiczna.pl.