- Chcemy każdej kobiecie, która zdecydowała się na poród w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, zapewnić jak najlepszy komfort i bezpieczeństwo, pod okiem wykwalifikowanej kadry, która pracuje w naszym szpitalu. Zależy nam na tym, aby kobiety miały dostęp do jak najszerszego zakresu usług, by poród przebiegał jak najlepiej. Oferujemy m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe, szkołę rodzenia, bezpłatne warsztaty dla przyszłych rodziców, a teraz, jako jedyny szpital w Radomiu, oferujemy także wannę porodową - mówiła Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia. - Po rozmowach z panią prof. Śpiewankiewicz uznałyśmy, że wanna porodowa jest niezbędna. Cieszę się, że teraz ją mamy.
Rodząca w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym ma do dyspozycji m.in. nowoczesną, klimatyzowaną salę porodową, wyposażoną w sterowane łóżko, drabinkę, piłkę, a także łazienkę i kącik do pielęgnacji noworodka. Szpital oferuje także wsparcie w postaci muzykoterapii oraz aromaterapii, które pomagają stworzyć, jak najbardziej komfortowe warunki podczas porodu. - A teraz mamy coś, co możemy nazwać największym osiągnięciem dla pacjentek, czyli wannę porodową. Woda łagodzi ból i zmniejsza stres związany z porodem. Poza tym przyspiesza ten poród przez bezpośrednie działanie na szyjkę macicy oraz daje dużą elastyczność tkanek, co zmniejsza ilość urazów okołoporodowych krocza przy rodzeniu się samego dziecka - tłumaczyła prof. Beata Śpiewankiewicz, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Każda kobieta, która nie będzie miała przeciwskazań do skorzystania z wanny, będzie miała taką możliwość.
Woda ma również wiele korzyści dla dziecka. - Jest mniej zestresowane, rodzi się rozluźnione w stanie dobrym – mówiła lek. Magdalena Firlej, kierownik Oddziału Neonatologii.
Każdy nowo narodzony maluszek jest odpowiednio zaopiekowany. - Nad bezpieczeństwem rodzących się dzieci w naszym szpitalu, czuwa wyspecjalizowany zespół neonatologiczny składający się z lekarzy specjalistów neonatologów oraz pań położnych neonatologicznych. Zawsze jesteśmy w pobliżu, kiedy rodzi się dziecko, czuwamy nad jego zdrowiem i bezpieczeństwem. Nasz Oddział Neonatologii jest odziałem drugiego stopnia referencyjności, opiekujemy się dziećmi z ciąż donoszonych i wcześniakami – podkreślała lek. Magdalena Firlej.
Co ważne, to, co dzieje się w wannie porodowej, jest ustalane indywidualnie dla każdej pacjentki, aby jak najlepiej odpowiadać jej potrzebom i komfortowi. – Temperatura wody nie ma dolnej granicy, jeśli mama woli chłodniejszą wodę, to może być, a górna granica to 38 stopni Celsjusza. Nasza wanna porodowa jest bardzo wygodna i szeroka. Pacjentki mogą się przytrzymać, odepchnąć nogami, przyjąć taką pozycję, jaką podpowiada im ciało, aby poród przebiegał praktycznie w pozycji wertykalnej, co ułatwia postęp główki w kanale rodnym. Jeśli ustawimy odpowiednie podświetlenie wanny, zastosujemy muzykoterapię i aromaterapię oraz przytłumimy światło, tworzy to intymną, niemal magiczną atmosferę, która sprzyja rodzącej – wyjaśniała położna Emilia Cibor.
Pierwsze pacjentki miały już okazję skorzystać z wanny porodowej i były bardzo zadowolone. - Jedna z pacjentek powiedziała, że skurcze były mniej odczuwalne, czuła się przyjemnie i bardzo chwaliła tę opcję - podkreśliła prof. Beata Śpiewankiewicz.