Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Powstaje plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Kozienice

dm 2021-03-12 14:40:00

W Nadleśnictwie Kozienice odbyła się Narada Techniczno-Gospodarcza w sprawie projektu Planu Urządzenia Lasu. To kolejny etap powstawania nowego planu dla Nadleśnictwa Kozienice na lata 2021-2030.

Podczas spotkania informację o realizacji poprzedniego planu urządzenia lasu na lata 2011-2020 przedstawił Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice oraz Artur Mazur, zastępca nadleśniczego. Gospodarka leśna za poprzednie 10-lecie została oceniona, m.in. poprzez porównanie zaplanowanych zadań gospodarczych z ich wykonaniem (użytkowanie lasu, hodowla lasu, nasiennictwo i selekcja, gospodarka szkółkarska), wykonane zabiegi gospodarcze i stan lasu, w tym jakość upraw i odnowień oraz stan sanitarny i zdrowotny drzewostanów. Podsumowano również rozmiary szkód spowodowanych przez czynniki biotyczne, abiotyczne i antropogeniczne oraz szkody spowodowane przez zwierzynę. Omówione zostały zadania realizowane przez nadleśnictwo.

Podczas narady Wiesław Szczechowicz, naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobami Leśnymi RDLP w Radomiu przedstawił analizę w zakresie wykonania monitoringu dotyczącego skutków realizacji planu urządzenia lasu na środowisko i obszary Natura 2000 zgodnie z ustaleniami przyjętymi w prognozie oddziaływania na środowisko tego planu. Następnie Andrzej Marzęda, kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu przedstawił stan ochrony lasu za miniony okres 2011-2020 (m.in. zagrożenia suszą i podtopieniami, szkody od zwierzyny, od wiatru, a także choroby powodowane przez owady i grzyby oraz szkody wynikające z antropopresji). Wskazał, że dużym wyzwaniem będzie ograniczanie ilości jemioły, która powoduje osłabienie drzew i drzewostanów oraz odnawianie lasu z uwagi na szkody od pędraków chrabąszczy.

Następnie naczelnik i przedstawiciel Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego RDLP w Radomiu przedstawili wyniki kontroli przeprowadzonej w Nadleśnictwie Kozienice w 2019 roku w obszarze gospodarki leśnej.

W dalszej części narady Tomasz Moskwa, zastępca dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Oddział w Radomiu przedstawił dane z inwentaryzacji stanu lasu oraz projekt planu urządzenia lasu. Warto podkreślić, że przygotowanie planu poprzedza dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Plan urządzenia lasu zatwierdzany jest przez ministra właściwego ds. środowiska i zawiera określenie zadań gospodarczych dla nadleśnictwa na następne dziesięciolecie. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnione są cele gospodarki leśnej i funkcje jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie. W procesie tworzenia planu bardzo ważne są konsultacje społeczne oraz uzgodnienia, m.in. służy temu organizowanie narad z udziałem wielu instytucji i organizacji.

Ważnym elementem narady było omówienie i przyjęcie proponowanych przez wykonawcę etatów cięć, powierzchni drzewostanów do pielęgnacji oraz ilości drewna do pozyskania w związku z potrzebami odnawiania i pielęgnowania drzewostanów, a także rozmiarów prac z zakresu hodowli lasu. W projekcie planu uwzględniono zadania ochronne dla obszarów Natura 2000, rezerwatów i Plan Ochrony Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz inne działania z zakresu ochrony przyrody. Omówiono także Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa na lata 2021-2030. Jest on ważny, ze względu na stale duże zainteresowanie edukacją leśną społeczeństwa oraz turystyką w obszarze Nadleśnictwa Kozienice.

W naradzie uczestniczyli przedstawiciele: Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej – wykonawca planu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Wydziału Spraw Terenowych w Radomiu oraz pracownicy Nadleśnictwa Kozienice. Na NTG obecny był także przedstawiciel Wydziału Leśnego SGGW, Ligi Ochrony Przyrody Zarządu Okręgu w Radomiu, a także Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Ich obecność jest dla leśników ważnym głosem społecznym.

Podsumowując minione 10-lecie realizacji przez Nadleśnictwo Kozienice wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej należy podkreślić, że przez ten okres nie zostały zmniejszone walory przyrodnicze nadleśnictwa, a działania z zakresu ochrony lasu realizowano zgodnie z obowiązującą instrukcją ochrony lasu. Ważną informacją jest fakt, że realizacja planu nie wpłynęła negatywnie na środowisko, w tym również na cele ochrony i integralność obszarów Natura 2000. Wykonana analiza w zakresie funkcjonowania populacji gatunków chronionych występujących na terenie obszarów Natura 2000 także wykazała, że realizacja zadań zawartych w PUL nie wpłynęła negatywnie na występujące tam gatunki.

W trakcie realizacji PUL (w latach 2011-2020) zweryfikowano i uzupełniono na gruntach objętych siecią Natura 2000 informacje w zakresie leśnych siedlisk przyrodniczych, w wyniku czego zinwentaryzowano nowe lokalizacje, zweryfikowano również zasięg siedlisk nieleśnych. Zmiany te zostały uwzględnione w projekcie PUL na lata 2021-2030. Wzrosła też liczba znanych lokalizacji gatunków chronionych. 

Narada ze względu na pandemię częściowo odbyła się w biurze nadleśnictwa, a częściowo online.

Narada Techniczno-Gospodarcza to drugi etap powstawania projektu planu urządzenia lasu dla nadleśnictw. Zwoływana jest przez dyrektora RDLP. W czasie spotkania mają miejsce końcowe ustalenia w sprawie organizacji prac urządzeniowych. Oceniona jest gospodarka leśna za poprzednie 10-lecie, w tym m.in. zmiany w stanie posiadania gruntów, porównywanie zaplanowanych zadań gospodarczych z ich wykonaniem (użytkowanie lasu, hodowla lasu, nasiennictwo i selekcja oraz gospodarka szkółkarska). Omawiane są również zadania kierunkowe realizowane przez nadleśnictwo, w tym naturalne odnowienie lasu. Ocenie podlegają wykonane zabiegi gospodarcze i stan lasu, w tym jakość upraw i odnowień oraz stan sanitarny i zdrowotny drzewostanów. Podsumowaniu podlegają również rozmiary szkód spowodowanych przez czynniki biotyczne, abiotyczne i antropogeniczne oraz szkody spowodowane przez zwierzynę. Finalnie plan urządzenia lasu zostaje zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw środowiska.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych