– Mamy bardzo dobrą wiadomość. Województwo mazowieckie jako pierwsze wprowadza ważne zasady postępowania Zespołów Ratownictwa Medycznego w przypadku noworodków, które rodzą się poza szpitalem, a ich zdrowie i życie jest zagrożone. Te zasady zwiększają ich szansę – powiedział wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek
W tej sprawie 6 marca tego roku zostały wydane zalecenia, przygotowane i podpisane przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej dr n. med. Mariusza Mioduskiego oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii dr n. med. Beatę Pawlus. Zgodnie z nimi ratownicy medyczni już na wstępnym etapie oceniają stan maleńkiego pacjenta, który przyszedł na świat poza szpitalem. Jeśli u noworodka istnieją objawy wskazujące na niedotlenienie, mogą podjąć decyzję o przetransportowaniu go bezpośrednio do odpowiedniej placówki, która od razu wdroży leczenie hipotermią. Czas w podjęciu medycznych czynności ratunkowych odgrywa zasadniczą rolę w procesie diagnostyki, leczenia oraz dalszego rokowania pacjenta.
– Procedura którą przyjęliśmy skraca bardzo ważny czas – czas do podjęcia odpowiedniej terapii u noworodka. W przypadku kiedy Zespół Ratownictwa Medycznego stwierdzi ryzyko niedotlenienia czas ma największe znaczenie. Takie dziecko należy przetransportować do ośrodka, który udzieli mu odpowiedniej fachowej pomocy – przekazał konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej dr n. med. Mariusz Mioduski.
– Hipotermia terapeutyczna polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała, aby zminimalizować konsekwencje niedotlenienia. Terapia ta przynosi najlepsze efekty, gdy zostanie wdrożona do 4 godzin od urodzenia. Dlatego tak ważny jest czas – podkreśliła lekarz specjalista neonatolog Katarzyna Zaniuk.
Na 50 tys. dzieci rodzących się w województwie mazowieckim każdego roku, 50-60 noworodków cierpi na okołoporodowe niedotlenienie. Hipotermia terapeutyczna, jest uznaną na świecie metodą poprawiającą wyniki leczenia. Polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała, która ma zminimalizować konsekwencje niedotlenienia. Po przekroczeniu granicy 6 godzin od urodzenia zmiany powstałe w mózgu dziecka w wyniku niedotlenienia są już nieodwracalne i mogą doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej, a nawet do śmierci. Najnowsze badania i aktualna wiedza medyczna wskazują, że procedura „coolingu” powinna być wdrożona jak najszybciej, aby zapobiec nieodwracalnym zmianom w centralnym układzie nerwowym. Zwraca się również uwagę na jeszcze lepsze efekty przy wdrożeniu procedury do 4 godzin od urodzenia.