Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Zabytkowe nagrobki w internecie

nika 2012-02-13 07:00:00

Można już sprawdzić, które z najstarszych grobów nekropolii przy ul. Limanowskiego – i dlaczego, zostały wpisane do rejestru zabytków. Listę umieścił na swojej stronie internetowej Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

 

Jak już pisaliśmy, 6 grudnia ubiegłego roku mazowiecki konserwator zabytków zdecydował o wpisaniu do rejestru 335 grobów i nagrobków. Zabytki znajdują się w dziewięciu kwaterach. Najstarsze pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku, a listę uzupełniają najciekawsze obiekty powstałe na początku XX wieku i jeden – cenotaf, czyli grobowiec symboliczny, w którym nikogo nie pochowano, z ok. 1945 roku. Są wśród nich: nagrobek żołnierza wojen napoleońskich Franciszka Truszkowskiego z 1820 roku, kaplica grobowa rodziny Chudzickich z drugiej połowy XIX wieku, żeliwny nagrobek dr. Ludwika Przybyłki, nagrobek Dzikowskich czy Marianny Pentz, a także groby drukarza i wydawcy Jana Kantego Trzebińskiego, malarza Józefa Brandta, prawnika i historyka Jana Lubońskiego.

„Ze względu na plastykę nagrobną wskazane nagrobki odzwierciedlają poszczególne etapy rozwoju tej nekropolii; charakteryzują się ogromnym bogactwem typów i form nawiązujących do stylów neoklasycystycznego, historyzującego, eklektycznego po romantyczny i secesyjny. Na uwagę zasługuje również bezcenny zbiór inskrypcji nagrobnych, który stanowi szeroki materiał badawczy w zakresie m.in. językoznawstwa, historii, heraldyki czy genealogii” - napisał w uzasadnieniu decyzji o wpisie do rejestru zabytków mazowiecki konserwator Rafał Nadolny. Zaznaczając, że nekropolia przy ul. Limanowskiego jest największym i najcenniejszym zespołem sepulkralnym na terenie południowego Mazowsza i jednym z większych w Polsce, a zachowane nagrobki stanowią „bezcenny dokument dziejów Radomia i regionu radomskiego”.

Z decyzją konserwatora, a także z wykazem najnowszych radomskich zabytków można się od piątku zapoznać poprzez stronę Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, w zakładce „Najstarsze groby i nagrobki”. W przypadku każdego obiektu podano uzasadnienie postanowienia o wpisie do rejestru zabytków. Niestety, ze względów technicznych listy nie uzupełniają zdjęcia danego nagrobka czy grobu. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych