8.06 - przewodniczący Dariusz Wójcik otwiera sesję rady miejskiej.
Nowe zasady gospodarowania odpadami przedstawia dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Grażyna Krugły.
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych będzie obsługiwał 64 gmiiny. Ustalono nowe zasady segregacji odpadów, co będzie zawarte w nowym regulaminie.
Teraz dyrektorka wymienia 14 rodzajów odpadów, które mieszkaniec powinien segregować. Odpady suche, opakowaniowe będą zbierane w jednym pojemniku. Nowością jest np. pozbycie się w ramach systemu zużytych opon, a także popiołu i żużlu. Te odpady muszą być wydzielone u źródła. Odpady niebezpieczne - będą gromadzone w specjalnych pojemnikach wystawionych w mieście, np. zużyte baterie czy jarzeniówki.
Regulamin zawiera sposób segregacji odpadów: suche, popiół i żuel, wielkogabarytowe i zielone..Określa również, że właściciel musi zapewnić pojemniki, w których gromadzone będą śmieci na danej nieruchomości. Rodzaje tych pojemników zostaną określone w regulaminie - 120 litrów to pojemnik na jednego mieszkańca.
Nie zmienią się regulacje związane z wywozem opdadów miejskich, np. z koszy znajdujących się w mieście. Powiatowy Inspektorat Sanitarny pozytywnie zaopiniował regulamin.
W zabudowie jednorodzinnej 1 raz na dwa tygodnie, 2-3 razy na tydzień w zabudowie wielorodzinnej i codziennie z bloków zawierających zsypy będzie następował odbiór odpadów. Także każdy rodzaj odpadów będzie miał swoją częstotliwość wywozu odpadów, np. szkło raz na kwartał, podobnie jak wielkogabarytowe w ramach tzw. wystawki
Wszystkie odpady komunalne muszą trafić do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. .Pozostale zapisy regulaminu się nie zmieniły.
Teraz dyskusja na temat regulaminu. Zgłaszają się kolejni radni. Czas wystąpień został skrócony do 3 minut.
Zenon Krawczyk (SLD): Wszyscy jesteśmy za tym, aby ustawa weszła, ale regulamin nie obejmuje wszystkich, np. właścicieli lokali użytkwych na terenach niezamieszkałych.
Radny proponuje konkretne zmiany do regulaminu. Jego zdaniem musi to być uregulowane. W przypadku remontów mieszkań czy domów odpady powinny być odbierane nieodpłatnie. Radny wskazał także kilka innych poprawek. Radny wskazał obszary,które nie są objęte ustawą. Znakowanie psów powinno być także zapisane w regulaminie.
Jan Pszczoła (SLD): Proponuje wprowadzenia obowiązkowej segregacji odpadów.
Radny pyta czy mieszkańcy będą dodakowo obciążani finansowo za tzw. wystawki?
Marek Szary (PiS): Nie da się w trzy minuty omówić wszystkich błędów w regulaminie. W takiej wresji nie nadaje się on do przyjęcia. Słownik pojęć np. umieszczono poza regulaminem, a powinien być jego integralną częścią. Są też sprzeczności między zapisami w słowniku, a regulaminie. Po co są przetargi, skoro są do tego podmioty upoważnione. Regulamin jest napisany zbyt miękko, są np. zwroty typu "powinno być". Pani dyrektor przygotowując ten regulamin sprytnie zwolniła się z odpowiedzialności za wynikajace z niego zapisy.
Mirosław Rejczak (PiS): 22 lata zajmujemy się tą sprawą. Nowy system wprowadzony jest przez Sejm. Nasze regulaminy były doskonalone przez szereg lat. W ustawie jest szereg sprzeczności, a sam premier, który byl pomysłodawcą, chce się teraz z tego wycofać. Ta ustawa nadaje się do kosza i gminom będzie bardzo trudno ją realizować.
Kazimierz Woźniak (Kocham Radom-Radomianie Razem): Ustawa nie jest doskonała, ale nie jest też zła. Regulamin można było dawno przygotować i spokojnie. A dziś rzeczywiście są pewne niespójności. Co zrobić z lokalami mieszanymi (sklepy plus mieszkania)? Nie ma w regulaminie zapisu. Nie ma w nim pojęcia administratora.
Radnemu kończy się czas, chciał kontynuować, ale przewodniczacy Wójcik zwrócił mu uwagę, że ma zawsze za dużo do powiedzenia.Obrażony radny zszedł z mównicy
- Omawialiście państwo to wszystko na komisjach - mówi przewodniczący.
- Niech mi pan pokaże, na której - odparował radny Woźniak.
Odpowiada dyrektor Krugły.
- Nie mamy danych, aby zrobić pełną inwentaryzację, aby określić jaki jest rodzaj działalności czy ile jest na danej nieruchomosci podmiotów. W teh chwili miasto nie jest przygotowane do tego. Na chwilę obecną gmina nie przejmuje nieruchomości mieszanych, do tego musi być oddzielna uchwała. Uprzątnięcie chodnika należy do właściciela nieruchomości, wywóz należy do miasta. Znakowanie zwierząt - orzecznictwo mówi, że gmina nie ma obowiązku narzucać znakowana zwierząt, stąd nie ujęto tego w regulaminie. 6,50 zwierząt już oznakowsano. Każda ilość odpadów odebiarana będzie z nieruchomości i każda ilość będzie odbierana z punktów selektywnej zbiórki odpadów. Ale dotyczy to tylko mieszkańców, a nie przedsiębiorców. Opłata mieszkańca będzie finansować całość odbioru odpadów, z wylączeniami jednak, np. gruzu budowlanego. Słownik pojęć musi być oddzielnie. Sa w nim pojęcia ustawowe, które nie może być przenoszone do uchwały jako prawa miejscowego. Pojęcie właściciela nieruchomości jest zapisane w ustawie.Nie wiem jakie radny Szary ma na myśli nieścisłości.
- W trzy minuty nie da się tego przekazać - odparł radny.
Dyrektor Krugły kontynuuje. Ale radny nie jest przekonany.
- O knat d... to wszystko potłuc - nie wytrzymuje radny.
Dyrektor Krugły: Właściciele kiosków często wyrzucają śmieci do pojemników publicznych. Teraz będzie musiał mieć własny pojemnik. I cytuje stosowny punkt regulaminu. Pojemnik musi być przy placówce handlowej. Ale tego całego systemu nie uda się uszczelnić w stu procentach. Tzw. dzwony do selektywmej zbiórki będą ustawione w pobliżu zabudowyy wielorodzinnej.
Jakub Kowalski (PIS): Wiemy, że parlament przyjął poprawki i i tak będziemy glosować wszystko od nowa.Proszę panią dyrektor o odpowiedź, które projekty uchwał muszą być przyjęte bezwględnie.
- Musimy przyjąć wszystkie, bo prezydent może zostać ukarany karą finansową, ale ponieważ nasz prezydent nie jest ze słusznej partii i na pewno tak się stanie - mówi przewodniczący rady. Teraz na wniosek klubu PiS 16 minut przerwy.
Poprawka radnego Zenona Krawczyka o tym, aby gruz z remontów także odbierać nieodpłatnie nie przechodzi. Za regulaminm głosuje 15 radnych (PiS plus PSL), 12 jest przeciwko, jeden radny wstrzymał się od głosu.
Teraz dyskusja nad kolejnymi projektami uchwał. Teraz o sposobie i zakresie świadczenia usług na terenie miasta.
Zenon Krawczyk: W uchwale nie ma ani słowa o odpowiedzialności za niewykonanie usługi. Radny proponuje stosowną poprawkę.
Kazimierz Woźniak pyta, co w przypadku, gdy śmieci nie zostaną zabrane przez przewoźnika? Radny postuluje, aby można było zabierać śmieci na telefoniczne zgłoszenie.
Marek Szary wskazał na zbędne zapisy w projekcie uchwały.
Damian Maciąg: Ile kosztowałoby odbieranie gruzu nieodpłatnie, co proponował radny Krawczyk. Może też opony powinny być odbierane nieodpłatnie?
Dyr. Krugły: sprawdzaliśmy regulaminy przyjęte w innych miastach, ale nie są one tak szczegółowe, jak Państwo proponujecie. Ale możemy poprawki zapisać. Partnerem umowy nie będzie już spółdzielnia mieszkaniowa, ale gmina. Co do opon - nie było systemu zbierania opon, a teraz niedoppłatnie w ramach jednej opłaty mieszkaniec może przynieść je do punktu. Jedna tona gruzu kosztuje 42 zł, przy czym jest to cena komerycjna - poinformował preze sRadokmu Marian Kozera.
Radni uważają, że gmina tgeż powinna płacić kary za niewywiązywanie się z ustawy. 23 radnych za, 2 wstrzymało się i 2 było przeciwko w głosowaniu nad uchwałą.
Podział miasta na pięć sektorów przechodzi jednogłośnie, 24 głosy "za".
Teraz będzie dysuksja nad górnymi stawkami opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości zausługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Zenom Krawczyk: 30-procentowa różnica nie stanowi bodźca do segregacji. 50% to byłby już takowy.
19 za 2 przeciwko, 7 wstrzymało się od głosu.
Teraz projekt uchwały w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zenon Krawczyk: Dlaczego za uslugę mamy płacić z góry? Radny proponuje stosowne poprawki - opłata 14 dni po wykonaniu usługi.
Marek Szary: W przypadku terminu złozenia opłaty powinien być brany pod uwagę termin złożenia deklaracji.
Kazimierz Woźniak: Opłaty powinny być zbierane raz w miesiącu.
Dyr. Krugły: Braliśmy pod uwagę różne opcje. Kwartalna zwyciężyła, bo będą niższe koszty administracyjne przy księgowaniu opłat.
Zgadza się przewodniczący Wójcik: Dlaczego mieszkańcy mają kredytować system? Zgadzam się, że powinno być płacone po wykonaniu usługi.
Prezydent miasta Andrzej Kosztowniak: Trzeba mieć świadomość, że skoro ustalimy system, kiedy trzeba będzie częśćiej naliczać opłaty to zwiększy nam się też liczba windykacji a więc koszt obsługi. Pamiętajmy też, że gdy nie weźmiemy pieniędzy z góry to będziemy musieli skredytować okres pierwszych trzech miesięcy a nawet sześciu miesięcy funkcjonowania systemu.
Wniosek radnego Krawczyka nie przechodzi. 15 głosów przecwiko, 11 za, jeden radny wstrzymał się od głosu. Sama uchwała:
Radny Krawczyk: Sytuacja kuriozalna, bije w mieszkańców, biedni mieszkańcy będą musieli skredytować miasto.
Głos zabrał mieszkaniec remcista - z czego my mamy za to zapałcić?
Przerwa w obradach - radnych goni jednak czas, bo niebawem w sali USC odbędą się ...śluby..
Rada wznawia obrady. Ma 30 minut do pierwszego ślubu. PiS zglasza poprawki, które wcześniej proponowała opozycja: opłaty do 15 każdego miesiąca za dany miesiąc i wykreślić sposób opłaty przelewem. Radny Woźniak proponuje p[łatność do końca miesiąca. Ale wniosek opozycji upadł glosami 13:15, Poprawka PiS przechodzi 15:12. Cały projekt uchwały: 15 za, 9 przeciwko, 4 wstrzymały się do głosu.
Przewodniczący rady prosi o zdjęcie projektów uchwał dotyczące sposobów naliczania opłat innych niż od liczby osób zamieskzujących dane gospodarstwo. Wypowiadają się szefowie klubów radnych. Są przychylni, aby dyskutować tylko nad jednym projektem.
Prezydent miasta: Ustawa jest szkodliwa, bo nie załatwia wielu kluczowych spraw. Każda z propozycji ma złe strony, a niektóre nie mają dolbrych.
Prezydent zdejmuje pozostałe projekty uchwał.
Czas na dyskusję.
Jakub Kowalskii:Jak traktować osoby zameldowane, które nie zamieszkują danej posesji?
Zenon Krawczyk:: Ten projekt ma szereg wad, choćby tą, o której mówił poprzednik. Z przedstawionych jest to projekt najbardziej sprawiedliwy. Można obliczyć dzięki niemu koszty, ale nie wiem skąd wzięły się takie koszty. Nawet w konsultajach zbiórka selektywne była o złotówkę tańsza. Dotychczas mieszkańcy płacili 7,5 zł, a teraz będą płacić 13,5 zł. Gminy ościenne wokół Radomia będą dostarczać odpady do Radomia, a wyliczyły koszty po 7 - 8 zł od osoby. Jak im się to opłaci.
Radny postawłl wniosek, aby cena była niższa - nie 13,50 zł, a 8,69 zł miesięcznie.za segregiowane, a 17.50 proponuje pozostawić za niesegregowane.
Radny Kazimierz Woźniak w podobnym tonie.- Kto chce zarobić na gospodarce odpadami? Dlaczego nie możemy wstawić cenę 10 zł? Dajmy niższą, podnieść zawsze można, a nie wiemy jak rozstrzygnięte zostaną przetargi?
Waldemar Kordziński (PO): Dużą wagę trzeba przyłożyć do weryfkacji liczby osób zamieszkujących daną posesję. Brak nam pokazania sprzężenia zwrotnego, jak będzie system funkcjonował. Co będzie jeżeli powstaną różne oszczędności,, czy stawka wówczas będzie zmniejszona? Powinniśmy wyjść od ceny niższej.
Marek Szary: Osoby wolą płacić więcej, aby potem im zwrócono. Byłem świadkiem posiedzenia jednej ze wspólnot, gdzie tak mówiono. Psychologicznie lepiej jest zacząć od wyższej stawki. Nie jestem zwolennikeim metody na osobę, bo bogaci produkują więcej śmieci. Jakie są sankcje za podanie błędnych danych?
Dariusz Wójcik: Ustawa nie jest doskonała, ale musimy się z nią zmierzyć. Stawka przygotowana przez Urząd Miejski jest stawką racjonalną, a może nawet niedoszacowną. Jeżeli uda się obniżyć koszty, to prezydent przyjdzie do rady z niższymi cenami.
Prezydent miasta: Jeżeli ilość pieniędzy będzie zbyt mała, to prawo zobliguje nas do podneisienia stawki. Ustawodawca zapisał, że system musi być samofinansujący się.
Wniosek radnego Zenona Krawczyka dotyczący zmniejszenia ceny za odpady segregowane. Wniosek opozycji pada 13:15. Sam projket uchwały przechodzi głosami 15:12 przy jednym wstrzymującym się.
Radni przyjmują zdecydowaną większością głosów deklarację opłat za gospodarowanie.
Także projekt uchwały wyrażającej zgodę na realizację projektu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych.
11.30 sesja zakonczyła się