Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Prawdziwa plaga - nastolatki "na gigancie". Dlaczego one uciekają?

dag 2012-01-14 18:20:00

Wychodzą z domu i nie wracają; przez kilka lub kilkanaście dni nie odzywają się do najbliższych; poszukują ich rodzina i policja. Najczęściej mają 16-17 lat. Nastolatki - dlaczego uciekają z domów? Na radomskich  forach internetowych masowo już pojawiają się spekulacje, że to nie przypadek. Próbujemy wyjaśnić ten problem.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nasiliła się liczba komunikatów o zaginionych nastolatkach. Tylko na naszym portalu informowaliśmy w ostatnich dniach o kilku takich osobach. Przeważnie są to dziewczęta w wieku 16-17 lat, ale zdarzają się również młodsze i starsze. Znikają na kilka lub kilkanaście dni (na tzw. gigant), nie dając znaku życia najbliższym. Uciekają zarówno z własnych domów, jak i  z domów dziecka czy placówek szolno-wychowawczych. – Uciekają głównie osoby, które są w trakcie dojrzewania. To ten szalony i nierozważny wiek, kiedy każdy nawet najmniejszy problem jest wyolbrzymiany – mówi January Majewski z komendy wojewódzkiej policji w Radomiu. Zdaniem naszego rozmówcy to normalne, choć bardzo dokuczliwe i bolesne dla rodzin zjawisko.

Młodzi ludzie uciekają, bo jest im źle; nie odnajdują się w relacjach łączących ich z najbliższymi. W okresie dojrzewania zwykle maleje autorytet rodziców, którzy według nastolatka są zbyt rygorystyczni. Pragnie on zatem poczuć się niezależnym i wolnym od ciągłych wymagań czy obowiązków, a ucieczka może to umożliwić.

Często poprzez ucieczkę młodzi ludzie manifestują swoje problemy. Nieraz błahe, nieraz jednak poważne takie jak przemoc w domu, bieda. Uciekają ze strachu, niepewności, braku wsparcia. Czasem z ciekawości świata. – Najczęściej wyjeżdżają do innego miasta, do znajomych, gdzie mogą czuć się bezpiecznie. W naszym mieście ostatnio na szczęście nie doszło do żadnego tragicznego w skutkach zaginięcia, dzieci odnajdują się całe i zdrowe. Policjanci każdy przypadek traktują bardzo poważnie i bardzo wielu funkcjonariuszy zaangażowanych jest w poszukiwania – wyjaśnia Majewski.

Rzeczywiście, po kilkunastu dniach poszukiwań zaginionych nastolatek z Radomia i regionu, policja przysyłała informację o odwołaniu poszukiwań. Jeden znajdowały się same, jak 14-letnia Natalia z Wierzbicy, czy 17-letnia Ania z Radomia, która wróciła do domu, inne, jak 17-letnią Kingę z Radomia znajdowali właśnie policjanci. W ożywionej dyskusji na ten temat na naszym forum internetowym padały opinie, że wielkie poszukiwania, także poprzez udostępnianie informacji na profilu Facebook przez setki osób, świadczą o naszej wrażliwości społecznej. Ale niektóre głosy ostrzegają – przy takiej skali zjawiska niebawem nikogo nie będą poruszały kolejne komunikaty, a może właśnie wtedy taka aktywność społeczna może być niezbędna. Tymczasem właśnie 17-letniej Ani z Radomia policja poszukuje już od września….

Policja i psychologowie podkreślają, że bardzo ważne jest, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem, obserwować je, pomagać rozwiązywać problemy, które choć nam wydają się błahe, psychikę dziecka mogą przerastać.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych