W dniach 22 - 24 lutego 2012 r do prokuratur okręgu radomskiego zgłosiło się 47 interesantów w ramach akcji Pomocy Ofiarom Przestępstw. - Z ogólnej liczby 47 tylko 27 osób wyczerpało kryteria pokrzywdzonych przestępstwem ofiar. Ich problemy dotyczyły przede wszystkim spraw związanych z przemocą w rodzinie, nadużywaniem alkoholu, niealimentacją dzieci, oszustwami, uporczywym nękaniem SMS-ami - mówi Małgorzata Chrabąszcz.
Prokuratorzy informowali w tych przypadkach o możliwości złożenia zawiadomienia o przestępstwie, uprawnieniach jakie przysługują pokrzywdzonym, skutkach prawnych takiego zawiadomienia. Odpowiadali też na różne pytania związane z przedstawioną sprawą. Tylko jedna osoba zdecydowała się złożyć zawiadomienie, pozostałe chciały jedynie uzyskać informacje o przysługujących im uprawnieniach oraz o przebiegu postępowania karnego w przypadku złożenia takiego zawiadomienia.
Z ustaleń wynika, że 20 osób zgłosiło się szukając porady w sprawach rozwodowych, majątkowych, administracyjnych i innych nie mających nic wspólnego z prowadzoną akcją dla ofiar przestępstwa, były one kierowane do organów właściwych dla tego typu spraw.
W ubiegłym roku do prokuratur zgłosiło się łącznie 56 osób, ale połowa nie spełniała kryteriów ofiar przestępstwa. - Podnieść należy, że wszystkie prokuratury rejonowe przyjmują interesantów, w tym też osoby pokrzywdzone przestępstwami, przez cały rok kalendarzowy w godzinach urzędowania, a dodatkowo w każdy wtorek w godz. 15.30 - 17.00 w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu - informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej.
Akcja "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" organizowana była również w sądach, policji, adwokaturze, organizacjach pozarządowych niosących pomoc. Niezależnie od ilości zgłaszających się osób w prokuraturach kontynuowanie akcji jest uzasadnione, bowiem tu nie chodzi o ilość zgłaszających się osób, ale o udzielenie pomocy prawnej każdemu pokrzywdzonemu.