Plan ma obejmować obszar między ul. Przytycką, granicą administracyjną miasta, ul. Osiową, Radiową i Listopadową. Radni już raz – przed dziesięcioma laty – podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu, ale zdezaktualizowała się jej podstawa prawna, ponadto pojawił się inwestor, który ma pomysł na określone na tym terenie przedsięwzięcia.
Opór komisji gospodarki, która zajmowała się projektem uchwały o przystąpieniu do uchwalenia planu, wzbudziła jedna kwestia – spółka JunimexDevelopment ma zamiar postawić w tym rejonie „obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów o profilu budowlano-przemysłowym”, czyli hipermarket.
- Nie boimy się umiejscowienia w tej części Radomia marketu budowlano-przemysłowego. Ale nie zgodzimy się, by powstał tam kolejny market spożywczy; mieszkańcy nowego osiedla będą mogli robić zakupy spożywcze w sklepach o powierzchni sprzedaży mniejszej niż 2 tys. metrów. I taki zapis znajdzie się w miejscowym planie zagospodarowania – zapewnia wiceprezydent Igor Marszałkiewicz.
Spółka Junimex Development, która jest w Radomiu właścicielem obiektów przy rondzie ks. Kotlarza, kupiła na Wacynie 30 ha ziemi i planuje budowę osiedla mieszkaniowego. Powstanie od 800 do 1000 mieszkań w zabudowie wielo- i jednorodzinnej. Ich właściciele będą mieć do dyspozycji – na około 10 ha - przychodnię, aptekę, pocztę, przedszkole, sklepy, restaurację z kręgielnią, market budowlano-przemysłowy, a jeśli zajdzie taka potrzeba – również kościół. Wiceprezydent Marszałkiewicz zapewnia, że pozostaną tam także tereny zielone, do rekreacji.
- Konieczne jest również stworzenie w tamtym rejonie nowego układu komunikacyjnego, bo jedna ul. Przytycka nie zdoła obsłużyć nowego osiedla. Chcemy z inwestorem zawrzeć podobną umowę, jak z AIG Lincoln przy okazji budowy Centrum Słonecznego; chcemy by spółka partycypowała w kosztach budowy nowych ulic – mówi wiceprezydent Marszałkiewicz.
Procedura sporządzania i uchwalania miejscowego planu zagospodarowania może potrwać rok. Inwestycja na Wacynie nie zacznie się wcześniej niż w 2014 roku.