Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Mury archiwum pną się do góry

nika 2011-09-20 17:00:00

Dokumenty znajdą wreszcie godne swej wartości miejsce przechowywania – podkreślali wszyscy zaproszeni na wtorkową uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Archiwum Państwowego w Radomiu.

 

Budynek wznoszony jest przy ul. Wernera, na działce którą miasto podarowało archiwum w zamian za budynek ratusza w Rynku. Będzie miał ponad 2,3 tys. metrów powierzchni użytkowej i pomieści 11 tys. metrów bieżących akt (archiwum ma w tej chwili 3 km akt). Na parterze zaplanowano salę konferencyjną i wystawową, pracownię naukową oraz punkt obsługi klienta. Na dwóch piętrach mają się mieścić magazyny akt, pracownie konserwatorskie i pomieszczenia biurowe.

- Archiwiści często myślą w kategoriach państwowotwórczych, bo przecież przechowują najważniejsze w historii dokumenty. A archiwa utrzymuje się tam, gdzie historia zapisała się w sposób szczególny. Jak choćby w Radomiu, którego archiwum może się poszczycić aktami miasta z XIX i XX wieku czy dokumentami Gubernatora Dystryktu Radomskiego z lat drugiej wojny światowej – zauważył Władysław Stępniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych obecny na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego. - Archiwum radomskie zostało powołane do życia w 1920 roku, a rok później rozpoczęło działalność. Od zawsze było liczącą się placówką, choć działało czasami w tragicznych warunkach. I zawsze miało szczęście do ludzi. M.in. dzięki Helenie Kisiel, która przez lata nim kierowała, zbiory przetrwały do naszych czasów i radomianie mogą mieć satysfakcję, że przeszłość jest dla nich dostępna.

Z inwestycji cieszył się zwłaszcza Kazimierz Jaroszek, dyrektor radomskiego archiwum, dla którego rozpoczęcie budowy w roku 90. rocznicy powstania placówki ma wymiar symboliczny. - Zaczynamy nowy rozdział – nie ukrywał. Nowy budynek oznacza nie tylko lepsze warunki pracy archiwistów i lepsze warunki przechowywania zbiorów czy więcej miejsca na akta, ale także bez porównania lepsze warunki udostępniania dokumentów radomianom.

- Można powiedzieć, że dzień dzisiejszy to święto nie tylko radomskich, ale i polskich archiwistów. Radomska inwestycja jest bowiem jednym z trzech budynków specjalnie dla archiwów, które w Polsce powstały po wojnie – zauważył wicewojewoda Dariusz Piątek.

Budowę poświęcił i pobłogosławił bp Stefan Siczek.

Inwestycja ma kosztować ponad 13 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na lipiec 2013. W tym roku budynek powinien być gotowy w stanie surowym.  

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych