Ustawa o opiece nad dzieckiem do lat trzech, która zmieniła formy opieki nad maluchem, weszła w życie 4 kwietnia. Teraz żłobek przestał być zakładem opieki zdrowotnej i by go uruchomić, trzeba spełniać mniej wyśrubowane kryteria. Poza żłobkami najmłodsi mogą przebywać w klubach dziecięcych, może się nimi opiekować niania lub opiekun dzienny. Żłobki i kluby dziecięce mogą zakładać i prowadzić, jak dotychczas, gminy, ale także osoby fizyczne i prawne. Wymaga to wpisu do rejestru, bo prowadzenie żłobka lub klubu jest regulowane przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. W Radomiu rejestr prowadzi wydział zdrowia UM i on ma kontrolować placówki. Opłata za wpisanie do rejestru wynosi w naszym mieście 690 zł. Tyle tylko, że na razie nie ma czego wpisywać.
- Do wydziału zdrowia zgłaszają się osoby, które chcą prowadzić żłobek albo klub czy też chciałyby opiekować się maluchem jako niania i pytają, jakie trzeba spełniać kryteria, co trzeba zrobić, by taką działalność prowadzić. Formalnych zgłoszeń nie ma żadnych – mówi Ryszarda Kitowska z biura prasowego magistratu.
W Radomiu funkcjonują w tej chwili dwa żłobki - miejski przy ul. PCK i prywatny przy ul. Limanowskiego. - Trudno dokładnie stwierdzić, dla ilu dzieci brakuje miejsc, ponieważ rodzice mogą składać podania i do placówki miejskiej, i do prywatnej. Ale na pewno kilkudziesięciu maluchów mogłoby być objętych opieką w żłobku lub klubie – informuje Ryszarda Kitowska.
Opieką w żłobku może być objęte dziecko od 20 tygodnia, a klubie - od roku życia do trzech lat. W sytuacji, gdy objęcie malucha wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione (np. gdy rozwój psychomotoryczny dziecka na to nie pozwala), sprawowanie opieki może być wydłużone do czterech lat.
W żłobku najmłodszym trzeba zapewnić opiekę do 10 godzin dziennie, w klubie - o połowę krócej. Opiekunem w każdej z tych placówek może być pielęgniarka, położna, nauczyciel wychowania przedszkolnego, pedagog opiekuńczo-wychowawczy.
Do 20 października gminy będą musiały przygotować i wysłać wojewodzie sprawozdanie z działania ustawy za okres od 4 kwietnia do końca września. W sprawozdaniu mają się znaleźć m.in. informacje o ty, ile żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych działa na ich terenie, dzieci w jakim wieku otaczają opieką, ile maluchów czeka na miejsce w żłobku.