Seminarium poświęcone będzie następującym tematom: Jak gospodarować pieniędzmi i pozyskiwać środki, aby utrzymać się na fali? Jak zapewnić sobie stabilność finansową na lata dzięki kapitałom żelaznym? Czym są fundusze wieczyste i dlaczego tradycja ich zakładania odradza się po latach?
Samorządy lokalne i organizacje pozarządowe to naturalni partnerzy na rzecz dobra wspólnego, stąd do nich przede wszystkim skierowany jest cykl czterech seminariów w Nidzicy, Gdańsku, Sandomierzu i Radomiu. Na spotkania zaproszeni są również przedstawiciele lokalnych społeczności, środowiska biznesu oraz media - w szczególności III sektora, sektora finansów oraz media lokalne. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się więcej na temat skutecznego pozyskiwania środków na działalność organizacji, bezpiecznego zarządzania inwestycjami oraz współpracy samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych m.in. poprzez regranting.
W czasie seminarium, zostaną przedstawione wyniki badania na temat współpracy samorządów i organizacji pozarządowych a także badania dotyczącego zarządzania finansami w III sektorze. Z kolei „System finansowy, polityka monetarna i rola banku centralnego” – to temat spotkania dotyczący działalności Narodowego Banku Polskiego. W tej części zostaną zaprezentowane artykuły, animacje i gry wyjaśniające mechanizmy zachodzące na rynku finansowym w Polsce oraz najnowsza kampania społeczna „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”. Jak mówi prezes NBP, prof. Marek Belka, celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na niebezpieczeństwa związane z zaciąganiem krótkoterminowych pożyczek na wysoki procent. Ci, którzy decydują się na skorzystanie z pozornie „łatwej gotówki” w instytucji nie podlegającej nadzorowi państwa, często nie zdają sobie sprawy, że wpadają w ręce lichwiarzy.
Goście będą mogli dowiedzieć się więcej o różnych typach funduszy wieczystych, za którymi często stoi niezwykła historia ludzka, jakie mają znaczenie dla współpracy z darczyńcami i czemu są idealną inwestycją na czas kryzysu. Seminarium odbędzie się już 26 kwietnia br. w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. Jest ono częścią projektu edukacyjnego "Dobrze inwestuj w dobro! Nowe horyzonty zarządzania finansami na rzecz dobra wspólnego" dofinansowanego ze środków Narodowego Banku Polskiego.
Wstęp na Seminarium jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Chęć udziału należy zgłaszać e-mailowo: kamilakapciak.arka@gmail.com lub telefonicznie (48 6293610 lub 48 3606951).