Spotkanie z cyklu Akademii Kobiet Budujących w poniedziałek po raz pierwszy odbyło się w Radomiu. Sama akademia istnieje od 2010 roku i jej głównym celem jest umożliwienie paniom wymienienie się kontaktami, pomysłami, radami. Organizatorzy spotkań dają także możliwość skonsultowania się z ekspertem z dziedziny budowlanej.
Od czego zacząć?
Podczas poniedziałkowego spotkania rad zainteresowanym paniom udzielała Alina Krystkowiak z wykształcenia konstruktor budownictwa, a od 10 lat rzeczoznawca. Wraz z mężem prowadzi firmę w Pionkach zajmującą się projektowaniem, nadzorem; oferuje także gotowe projekty domów jednorodzinnych. Z. - Decydując się na budowę domu niezmiernie ważny jest wybór odpowiedniej działki. Należy zwrócić uwagę na jej lokalizację, usyytuowanie, ukształtowanie, to czy jest uzbronona. Istotne jest także sąsiedztwo, cena i warunki geotechniczne - wyjaśniała Alina Krystkowiak.
Warto także porozmawiać z osobami mieszkającymi w sąsiedztwie interesującej nas działki. - Dowiemy się np. że dawniej był tu wieli dół, albo, że to dobry grunt. Najbardziej szczegółowe informacje uzyskamy zwracając się do gminy o wydanie Decyzji o warunkach zabudowy. Koszt wydania decyzji to ok. 50 - 70 zł - informowała Krystkowiak.
Obecnie bardzo skrupulatnie sprawdzane jest czy działka, na której wybudowany ma zostać dom ma dostęp do drogi. Ważna jest także szerokości działki. - Warto zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się np. czy za kilka lat nie jest planowana budowa jakiejs drogi w pobliżu naszej działki. Trzeba także zapoznać się z księgą wieczystą - mówiła Alina Krystkowiak.
Jest działka? Musi być projekt
Kiedy już uda nam siękupić wymarzoną działkę należy zając się wybraniem projektu domu. Jak wyjaśniała ekspert należy przede wszystkim mieć świadomość jakim budżetem się dysponuje. Następnie uzgodnić należy jak dużą powierzchnię użytkową ma mieć dom, ile kondygnacji, jaki dach, ile pomieszczeń i jaki charakter architektury.
Temat projektowania bardzo zainteresował panie, podobnie jak wykupienie gruntu pod budowę. Uczestniczki spotkania żywo dyskutowały, wymieniały się poglądami, doświadczeniami i pomysłami.
Budownictwo nie tylko dla mężczyzn
Jak się okazuje tematyka związana z budownictwem nie jest obca kobietom. - Obecnie panuje era kobiet, które stały się bardziej zauważalne, wykorzystują okazje dawane im przez rynek. Przeprowadziliśmy badanie, podczas którego pytałyśmy jaki Polka ma wpływ na zakup/budowę domu. Badanie to przeprowadzone zostało pod koniec 2012 roku, a jego wyniki kształtują się następująco: kobiety są mocno zaangażowane w proces budowy domu gdyż ma to dla nich znaczenie emocjonalne. Panie chętnie dokształcają się z tematyki budowlanej, odwiedzają budowę, rozmawiają z ekipą wykonawczą - powiedziała Monika Ziółkowska, przedstawicielka firmy Xella, głównego organizatora spotkania Akademia Kobiet Budujących.