Z tej okazji także radomskie sądy i prokuratury przypominają, czym jest mediacja i jakie korzyści niesie dla stron w sprawie. Mediacja to dobrowolne porozumienie między pokrzywdzonym a sprawcą mające na celu naprawienie wyrządzonych szkód materialnych i moralnych przy pomocy bezstronnej i neutralnej osoby, jaką jest mediator. Pokrzywdzonemu pozwala ona na wyrażenie swoich uczuć, oczekiwań i potrzeb, a przestępcy - na przyjęcie odpowiedzialności za skutki przestępstwa oraz podjęcie związanych z nią działań. Mediacja jest szczególnie korzystną formą regulacji konfliktów w tych przypadkach, kiedy strony pozostają ze sobą w stałych i bliskich kontaktach (sprawy rodzinne, sąsiedzkie, itd.), gdy zdarzenie ma charakter jednostkowy czy przypadkowy, a konflikt między stronami występuje od niedawna lub sprawa dotyczy przestępstw drobnych.
Zasady postępowania mediacyjnego to: dobrowolność, poufność, bezstronność, neutralność i akceptowalność.
Postępowanie mediacyjne między sprawcą a pokrzywdzonym prowadzone jest w sprawach z oskarżenia publicznego, na podstawie postanowienia prokuratora, sądu lub organu policji, z inicjatywy organu procesowego, stron/y albo za zgodą stron - art. 23a kpk, art. 339 § 4 kpk, art. 325 § 2 kpk; w sprawach z oskarżenia prywatnego, na podstawie postanowienia sądu, na wniosek lub za zgodą stron, zamiast posiedzenia pojednawczego - art. 489 § 2 kpk; w sprawach dotyczących wykonania bezwzględnej kary pozbawienia wolności, na podstawie postanowienia sądu penitencjarnego, na wniosek przedstawiciela administracji zakładu karnego, sądowego kuratora zawodowego, zgodnie z wnioskiem skazanego lub pokrzywdzonego albo z urzędu - art. 162 § 1 kkw, przepisy art. 23a kpk stosuje się odpowiednio (art. 1 § 2 kkw).
Koszty postępowania mediacyjnego ponosi Skarb Państwa.
W postanowieniu o skierowaniu sprawy do postępowania mediacyjnego sąd - a w postępowaniu przygotowawczym prokurator lub inny uprawiony organ - powołuje do prowadzenia postępowania mediacyjnego w konkretnej sprawie instytucję lub osobę godną zaufania spośród wpisanych do wykazu (prowadzonego przez prezesa Sądu Okręgowego).