Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Dzień mediacji

nika 2011-10-19 14:49:00

20 października po raz czwarty obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Mediacji

Z tej okazji także radomskie sądy i prokuratury przypominają, czym jest mediacja i jakie korzyści niesie dla stron w sprawie. Mediacja to dobrowolne porozumienie między pokrzywdzonym a sprawcą mające na celu naprawienie wyrządzonych szkód materialnych i moralnych przy pomocy bezstronnej i neutralnej osoby, jaką jest mediator. Pokrzywdzonemu pozwala ona na wyrażenie swoich uczuć, oczekiwań i potrzeb, a przestępcy - na przyjęcie odpowiedzialności za skutki przestępstwa oraz podjęcie związanych z nią działań. Mediacja jest szczególnie korzystną formą regulacji konfliktów w tych przypadkach, kiedy strony pozostają ze sobą w stałych i bliskich kontaktach (sprawy rodzinne, sąsiedzkie, itd.), gdy zdarzenie ma charakter jednostkowy czy przypadkowy, a konflikt między stronami występuje od niedawna lub sprawa dotyczy przestępstw drobnych.

Zasady postępowania mediacyjnego to: dobrowolność, poufność, bezstronność, neutralność i akceptowalność.

Postępowanie mediacyjne między sprawcą a pokrzywdzonym prowadzone jest w sprawach z oskarżenia publicznego, na podstawie postanowienia prokuratora, sądu lub organu policji, z inicjatywy organu procesowego, stron/y albo za zgodą stron - art. 23a kpk, art. 339 § 4 kpk, art. 325 § 2 kpk; w sprawach z oskarżenia prywatnego, na podstawie postanowienia sądu, na wniosek lub za zgodą stron, zamiast posiedzenia pojednawczego - art. 489 § 2 kpk; w sprawach dotyczących wykonania bezwzględnej kary pozbawienia wolności, na podstawie postanowienia sądu penitencjarnego, na wniosek przedstawiciela administracji zakładu karnego, sądowego kuratora zawodowego, zgodnie z wnioskiem skazanego lub pokrzywdzonego albo z urzędu - art. 162 § 1 kkw, przepisy art. 23a kpk stosuje się odpowiednio (art. 1 § 2 kkw).

Koszty postępowania mediacyjnego ponosi Skarb Państwa.

W postanowieniu o skierowaniu sprawy do postępowania mediacyjnego sąd - a w postępowaniu przygotowawczym prokurator lub inny uprawiony organ - powołuje do prowadzenia postępowania mediacyjnego w konkretnej sprawie instytucję lub osobę godną zaufania spośród wpisanych do wykazu (prowadzonego przez prezesa Sądu Okręgowego).

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych