- Działamy w myśl zasady, że „jeśli chcesz pokoju, szykuj się na wojnę”. Takie ćwiczenia są organizowane raz na trzy lata m.in. po to, by sprawdzić możliwości wspierania sił zbrojnych przez samorząd. Są one konieczne, abyśmy mogli wypracowywać jak najlepsze procedury i nabywać umiejętności na wypadek, którego - co oczywiste - nikt z nas nie chciałby nigdy doświadczyć - mówi prezydent Radosław Witkowski.
W ramach prowadzonych ćwiczeń został uruchomiony system stałych dyżurów Prezydenta Miasta Radomia realizujący zadania polegające na utrzymania łączności i sprawności kluczowych podmiotów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania miasta w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i w czasie wojny. Są to m.in.: Wodociągi Miejskie, Radpec, Radomski Szpital Specjalistyczny, RTBS Administrator, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Ćwiczenia pozwalają sprawdzić możliwości praktyczne wspierania i zabezpieczenia administracji w czasie zagrożenia działaniami militarnymi.
Kolejnym elementem ćwiczeń obronnych jest wsparcie Sił Zbrojnych w działaniach mobilizacyjnych. We współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Radomiu została uruchomiona akcja kurierska Prezydenta Miasta Radomia.
W pierwszym dniu ćwiczeń zostało odegranych kilka epizodów, w tym epizod na ulicy Michalczewskiego, gdzie zostały wykorzystane środki pozoracji pola walki, takie jak np. wystrzały z broni palnej oraz eksplozje środków pirotechnicznych. Odbyła się także symulacja zatrzymania osoby podejrzanej o dywersję i ewakuacji ludności do schronu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Gajowej.