To, że spożywanie alkoholu może sprzyjać agresywności jest rzeczą dość oczywistą, ale związek między alkoholem a przemocą jest dwukierunkowy. Jak dowodzą bowiem badania także ofiary przemocy mogą z tego powodu spożywać alkohol.
Przemoc została zdefiniowana na różny sposób, ale my wykorzystamy w naszej publikacji tę: to zamierzone działanie człowieka, które ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary. Jest wywieraniem wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny drugiego człowieka lub nawet grupy osób bez przyzwolenia tej osoby na ten właśnie wpływ. Generalizując to zachowanie wyrządzające komuś krzywdę. Wyróżnia się przemoc fizyczną i przemoc psychiczną.
Związki stosowania przemocy z alkoholem są oczywiste, co udowodniły badania naukowe. I tak Judy Roizen twierdzi, że w chwili popełnienia przestępstwa pod wpływem alkoholu było kolejno powyżej 86% zabójców, 37% sprawców napadów, 60% osób dopuszczających się przestępstw na tle seksualnym, powyżej 57% mężczyzn i 27% kobiet zaangażowanych w przemoc domową oraz 13% osób dopuszczających się nadużyć wobec dzieci (J. Rozen – „Epidemiological issues in alcohol-related violence” – za psychologia.edu).
Ofiarami przemocy w rodzinie natomiast są najczęściej kobiety (58%) oraz dzieci do lat 13 (24%). Natomiast sprawcami przemocy są głównie mężczyźni (96%), będący często pod wpływem alkoholu (Bandura-Madeja; Dobrzyńska-Mesterhazy, 2000).
Dlaczego poziom agresji po spożyciu alkoholu rośnie? Alkohol wpływa bowiem na rozhamowanie instynktów i popędów, powoduje, że osoby takie przestają się kontrolować. W sporej grupie uzależnionych od alkoholu skłonności do agresji i przemocy pojawiają się wraz z rozwojem procesu uzależnienia. Wynikają one z nagromadzonej w człowieku złości, frustracji, irytacji, niezadowolenia i innych podobnych objawów towarzyszących chorobie alkoholowej. Do aktów agresji i przemocy w stosunku do członków rodziny dochodzi zwykle w stanie upojenia alkoholowego, ale wyzwala je również stan zespołu abstynencyjnego, kiedy to następuje spadek poziomu alkoholu w organizmie (zjawisko tzw. głodu alkoholowego). Należy zaznaczyć, że oprócz przemocy fizycznej wcale nierzadkie są także zachowania w postaci przemocy psychicznej, seksualnej a nawet ekonomicznej. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z takimi objawami uzależnienia są wtedy abstynencja i terapia odwykowa. Nie jest to łatwe, bo sama osoba uzależniona na ogół nie widzi problemu, albo stara się go bagatelizować, ewentualnie usprawiedliwiać.
Ofiary przemocy często cierpią na rozmaite zaburzenia natury psychologicznej. Zdarza się, że popadają w depresję, ogarnia je niczym nieuzasadniony niepokój, wpadają ciągłe poczucie zagrożenia, mają niekontrolowane wybuchy płaczu, śmiechu, agresji, towarzyszy im niepewność. Strach przed sprawcą powoduje, że zachowują się nieracjonalnie. Ale bywa też, że same sięgają coraz częściej po alkohol.
Osobę, która po alkoholu staje się agresywna można zobowiązać do leczenia. W tym celu należy złożyć wniosek do Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego. Taka komisja działa również w Radomiu.
Wniosek może złożyć każdy, nie tylko członek rodziny, ale na przykład sąsiad lub instytucja ( m.in. policja czy zakład pracy), kto wie o osobie uzależnionej od alkoholu. Komisja po otrzymaniu takiego wniosku wzywa osobę zgłoszoną do poddania się badaniom przez biegłego, który zdiagnozuje stopień uzależnienia i wskaże najbardziej efektywny kierunek i sposób leczenia.
Przypomnijmy też, że w Radomiu przypadkami przemocy w rodzinie zajmuje się m.in. Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Ośrodek mieści się w Radomiu przy ul. Malczewskiego 20B. Skontaktować można się z nim osobiście, telefonicznie (48 362-27-45) lub mailowo (osrodek@tpd.radom.pl lub pomoc@tpd.radom.pl ). Ośrodek jest czynny codziennie, przez 24 godziny na dobę. Konsultacje na bieżąco oraz dyżury przy telefonie zaufania 92-88 prowadzone się codziennie w godzinach 8.00 - 21.00; Konsultacji udziela zespół pracowników Ośrodka, który tworzą: psycholodzy, pedagodzy, socjolog, psychoterapeuta, prawnik wszystkie usługi prowadzone są bezpłatnie.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów
Salus Et Facultas
w ramach:
Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.