Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Aby ferie były bezpieczne!

dag, Justyna Leszczyńska, Ivetta Biały 2012-01-13 09:07:00

Nadchodzą ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas dla odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa tego wypoczynku.

 W naszym województwie zimowa przerwa w nauce trwać będzie od 16 stycznia do 29 stycznia. Policjanci będą szczególnie czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostanie w domach. Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczny wypoczynek dla jednych i drugich. 
 

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci wypoczywają w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców. Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy przypomnieć dziecku, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie. Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w szkołach, świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Jeżeli jest to niemożliwe i dzieci pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe
(997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe). Przekażmy sąsiadom klucze do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.

Jeśli dziecko przebywa poza domem na placu zabaw lub podwórku, powinno pamiętać, że mogą się nim interesować osoby nie zawsze uczciwe. Należy dziecko nauczyć, aby nie opowiadało o wyposażeniu domu, zasobach rodziny i ich stanie majątkowym. Klucze do mieszkania nosiło zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawało nikomu adresu zamieszkania, nie ulegało namowom osób nieznajomych, aby wpuścić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów, nie wsiadało do samochodów osób nieznajomych, nie nawiązywało kontaktów z nieznajomymi proponującymi słodycze, poczęstunek w jakimś barze, spacer w miejsca ustronne lub zapraszającymi do swoich mieszkań, nie przyjmowało na przechowanie żadnych przedmiotów od osób nieznajomych (mogą pochodzić z przestępstwa).

Powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Jadąc własnym samochodem pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, dokumenty, zamknąć auto i włączyć alarm.

Nie opowiadajmy wszystkim wkoło, że planujemy dłuższy wyjazd. Klucze do mieszkania najlepiej oddać krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi. Możemy też go poprosić aby zbierał ulotki reklamowe spod drzwi, a wieczorem włączył światło i otworzył okno. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponujmy w banku lub oddajmy na przechowanie zaufanej osobie. 

Zachęcamy wszystkich organizatorów wycieczek i wyjazdów na zimowiska, a także rodziców, aby przed wyjazdem dzieci zgłaszali policjantom konieczność skontrolowania autobusu. Kontrolę najlepiej zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem do jednostek Policji. Wydział Ruchu Drogowego radomskiej policji od soboty 14 stycznia rozpoczyna kontrolę autokarów, które prowadzone będą codziennie przez cały okres ferii na ulicy Mierzejewskiego (parking przy Politechnice) w godzinach 6.30-9.30. Kontrolę autokaru można zgłosić policji pod nr. telefonu 345 -31-41 lub 696 497 075 .

*****

Informację dotyczącą bezpiecznych ferii otrzymaliśmy także od służb wojewody mazowieckiego.

"Bezpieczne Ferie 2012" na Mazowszu. Rusza akcja kontrolna

13 stycznia rozpoczynają się pierwsze wyjazdy dzieci na ferie zimowe. Policja i inspektorzy transportu drogowego będą kontrolować autokary przewożące dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo najmłodszych podczas zimowego wypoczynku zależy także od nas samych - sprawdzajmy, czy organizator wypoczynku dopełnił obowiązku jego zgłoszenia, a w razie wątpliwości odnośnie warunków przebywania pociech - zgłaszajmy to odpowiednim służbom - apeluje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Do kuratorium oświaty w Warszawie wpłynęło ponad 500 zgłoszeń od organizatorów mających siedzibę na terenie województwa.

Inspektorzy transportu drogowego oraz policjanci będą przeprowadzać kontrole autokarów pod kątem stanu technicznego i wyposażenia. Sprawdzane będą m.in. gaśnice, tachografy, właściwe umocowanie bagaży oraz kwalifikacje i trzeźwość kierowców. Policjanci będą też zwracać uwagę na dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży. Na terenie Mazowsza zorganizowanych zostanie kilka stałych punktów kontrolnych: m.in. w Warszawie (parking przy Torwarze), Radomiu (parking Politechniki Radomskiej, ul. Mierzejewskiego), Płocku (parking na pl. Teatralnym oraz przy ul. Norbertańskiej obok ogrodu zoologicznego), Ostrołęce (parking przy supermarkecie, ul.Witosa), Sochaczewie (parking przy klubie sportowym Orkan, ul. Warszawska), Siedlcach (parking przy nowym kinie, ul. Starowiejska), Kozienicach (parking przy elektrociepłowni, ul. Żeromskiego 2), Grójcu (parking przy areszcie śledczym, ul. Armii Krajowej oraz przy ul. Piłsudskiego przy Szkole Podstawowej nr 1).  Kontrole autokarów będą przeprowadzane także poza wyznaczonymi miejscami. W tym celu należy skontaktować się z właściwą jednostką policji. lub z inspektoratem  transportu drogowego z 3 - dniowym wyprzedzeniem (dane kontaktowe w materiale prasowym). W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia nieprawidłowości podczas kontroli, policja wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Radomiu zorganizowała spotkanie z przewoźnikami, podczas którego przedstawiono wymagania, jakie powinny spełniać pojazdy przewożące dzieci i kierowcy.

Każdy wypoczynek dzieci i młodzieży powinien być zgłoszony do kuratorium oświaty najpóźniej na 21 dni przed jego rozpoczęciem. Sprawdzamy, czy organizator spełnia wymogi dotyczące kwalifikacji kadry opiekuńczej, liczby opiekunów, programu wypoczynku oraz zapewnienia opieki medycznej. Niestety, organizatorzy nie zawsze dopełniają swoich obowiązków - powiedział Karol Semik, mazowiecki kurator oświaty. W tym roku do kuratorium wpłynęło ponad 500 zgłoszeń (stan na 11 stycznia) od organizatorów mających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego. Rodzice mogą sprawdzić, czy organizator zgłosił wypoczynek na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl . W bazie publikowane są: nazwa organizatora, numer wydanego zaświadczenia, liczba uczestników, termin i miejsce wypoczynku. Taki wpis oznacza, że budynek został skontrolowany przez odpowiednie służby pod kątem wymogów bezpieczeństwa.

Obiekty wypoczynkowe powinny spełniać właściwe warunki: zakwaterowania, stanu technicznego, higieny, żywienia, sportu i rekreacji oraz ochrony przeciwpożarowej. Podlegają one w tym zakresie kontroli inspektorów nadzoru budowlanego, sanepidu i straży pożarnej. Jeżeli rodzice mają wątpliwości co do bezpieczeństwa dzieci podczas wypoczynku, a zwłaszcza, gdy stan zastany nie odpowiada wymogom, fakt ten powinni zgłosić do odpowiednich służb.

Niezbędne numery telefonów znajdują się na stronach: www.kuratorium.waw.pl . Nadzór nad zgłoszonymi miejscami wypoczynku sprawuje właściwy miejscowo kurator oświaty, który w razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa dzieci może zawiesić funkcjonowanie wypoczynku lub zobowiązać organizatora do przeniesienia uczestników do obiektu spełniającego warunki albo zapewnienia uczestnikom niezwłocznego powrotu do miejsca zamieszkania. 

Komenda Stołeczna Policji oraz Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu podejmą działania prewencyjne w miejscach zagrożonych. Policjanci będą sprawdzać, czy nieletnim sprzedawany jest alkohol oraz kontrolować miejsca zabaw pod kątem bezpieczeństwa. Planowane są również spotkania z dziećmi na temat sytuacji niebezpiecznych i sposobów ich unikania.

Dla uczniów, którzy nie wyjeżdżają na zimowy wypoczynek służby przygotowały atrakcje w miejscu zamieszkania. Mazowiecka straż pożarna zachęca zorganizowane grupy szkolne do odwiedzin komend strażackich. Uczestnicy wycieczek będą mogli zapoznać się ze specyfiką pracy strażaka oraz obejrzeć sprzęt ratowniczy. Strażacy będą także przeprowadzać zajęcia edukacyjne na temat bezpiecznego zachowania w domu i w szkole. Możliwe będzie także zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa w Warszawie przy ul. Chłodnej, po uprzednim zgłoszeniu do kustosza placówki (tel. 22 620 98 27). Straż pożarna będzie wspierać organizatorów wypoczynku w tworzeniu sztucznych lodowisk (warunkiem będzie ujemna temperatura powietrza) - w tym celu należy zgłosić się do właściwej miejscowo jednostki straży pożarnej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych