W programie: otwarcie wystawy "Wołyń czasu zagłady 1939-1945" (przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie), koncert Roberta Grudnia z muzyką z płyty „Wołyń 43” oraz wykład Leona Popka autora książki „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo”.
Wystawa planszowa przygotowana przez Muzeum Niepodległości poświęcona dziejom Wołynia w okresie II wojny światowej jest próbą ukazania skomplikowanych relacji narodowościowych charakterystycznych dla tego obszaru, które - podsycane przez kolejnych okupantów: Rosjan i Niemców - doprowadziły do tragicznych konsekwencji determinujących powojenne stosunki polsko-ukraińskie.
Gościem specjalnym uroczystości będzie ks. Tadeusz Isakowicz – Zalewski.
W 2013 roku przypada 70. Rocznica Mordów na Wołyniu, których kulminacją był 11 lipca 1943r., zwany Krwawą Niedzielą. W tym dniu członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspierani przez tłumy otumanionych chłopów ukraińskich, napadli na dziesiątki osad i wsi polskich na Wołyniu, atakując przede wszystkim wiernych zgromadzonych w kościołach i kaplicach rzymskokatolickich. Zamordowano wówczas kilka tysięcy niewinnych osób, głównie kobiet, dzieci, starców oraz kapłanów.
Łącznie w latach 1939 - 1947 wymordowano na Wołyniu, Podolu, Pokuciu, Podkarpaciu. Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej przeszło 150 tysięcy Polaków, a także dziesiątki tysięcy obywateli polskich narodowości żydowskiej, ormiańskiej, czeskiej i innej oraz wielu sprawiedliwych Ukraińców, którzy nie popierali ideologii Stepana Bandery. Mordowano także tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków.
Radomskie obchody realizowane są przez Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich oraz Radomski Klub Środowisk Twórczych „Łaźnia”.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>