Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Bezpieczeństwo na mazowieckich stadionach. Zalecenia dla klubów!

mn. Ivetta Biały (UW) 2011-07-13 13:31:00

Wzmocniona identyfikacja kibiców, bezwzględne respektowanie prawa i przepisów PZPN, natychmiastowe reagowanie na naruszanie porządku podczas spotkań piłkarskich - to najważniejsze zalecenia dla klubów piłkarskich z terenu Mazowsza przed nadchodzącym sezonem, omówione podczas spotkania wojewody z działaczami, policją, strażą pożarną i samorządowcami.

Piłkarskie derby Radomia odbyły się przy pustych trybunach. Na ulicach jednak spokojnie nie było...

Zamykanie obiektów sportowych dla publiczności to ostateczność. Aby takich sytuacji unikać, niezbędne jest podejmowanie wspólnych działań przez kluby, administrację rządową i służby mundurowe, w celu zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Na terenie mazowieckiego garnizonu policji są 2 obiekty piłkarskie, na których obowiązkowe jest utrwalanie przebiegu imprezy za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk (stadiony Radomiaka Radom i Wisły Płock). Wszędzie tam, gdzie naruszany będzie porządek będę zwracał się do policji o rozszerzenie wpisu. Dlatego apeluję, by dążyli państwo do wyposażania swoich stadionów w takie systemy. W przyszłości może to być koniecznym warunkiem do organizowania meczów z udziałem publiczności - powiedział do przedstawicieli
klubów Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Od 6 sierpnia będą przeprowadzane kontrole przestrzegania warunków technicznych urządzeń zainstalowanych na obiektach sportowych.

Zgodnie z projektem nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych kluby zostaną zobowiązane do elektronicznego systemu identyfikacji  swoich kibiców. System będzie służył do sprzedaży biletów, kontroli przebywania w miejscu i czasie trwania meczu oraz kontroli dostępu do określonych miejsc na trybunach. Przepisy będą obowiązywały kluby Ekstraklasy (30 dni od wejścia w życie przepisów), I ligi (od 2013 roku) oraz pozostałe kluby (od 2014 roku).

Wciąż mało wykorzystywanym przez kluby instrumentem służącym wyeliminowaniu chuligaństwa są zakazy klubowe. Obecnie częstszym rozwiązaniem są zakazy wydawane przez sądy - powiedział Rafał Batkowski, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu.  Poza tym, kluby powinny wprowadzać do regulaminów obiektów zapisy uniemożliwiające wejście na stadion osobom, które już dopuszczały się zakłócania porządku.  

Podczas meczów piłkarskich niezbędne jest zaangażowanie odpowiedniej liczby służb porządkowych i informacyjnych oraz profesjonalizacja ich działań. Powinny one stanowczo  i natychmiastowo reagować na każde, nawet najdrobniejsze przewinienia będące

w sprzeczności z prawem bądź regulaminem stadionu. Egzekwowaniu tego obowiązku mają służyć zapisy projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która zakłada także obecność funkcjonariuszy policji na terenie stadionu podczas zawodów.

W celu poprawy bezpieczeństwa, kluby muszą wywiązywać się z wymogów licencyjnych dotyczących infrastruktury obiektu.  Najważniejsze z nich to: zapewnienie oddzielnych wejść dla kibiców miejscowych i przyjezdnych, stosowanie konstrukcji uniemożliwiających odrywanie elementów, które mogłyby być wykorzystane jako niebezpieczne narzędzia, zapewnienie warunków do łatwej, szybkiej i bezpiecznej interwencji służb porządkowych  i policji. Niezbędne są także szkolenia dla stadionowych spikerów, którzy
powinni działać zgodnie z oczekiwaniami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Dostosowanie stadionów do tych wymogów wiąże się z dużymi koszty, jednak w ostatecznie wprowadzenie takich zmian się opłaci, podniesie się poziom bezpieczeństwa, co przełoży się na wyższą frekwencję na meczach i większe wpływy finansowe dla klubów - powiedział Jacek Kozłowski.

Na terenie województwa mazowieckiego działa 48 klubów piłkarskich (od ekstraklasy do IV ligi), z czego 26 znajduje się w obszarze mazowieckiego garnizonu policji. Podczas rundy wiosennej sezonu 2010/2011 odnotowano 6 poważnych incydentów wymagających interwencji funkcjonariuszy.

W spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim poświęconym bezpieczeństwu podczas meczów piłkarskich w sezonie 2011/2012 uczestniczyli: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Ryszard Szkotnicki, mazowiecki komendant wojewódzki policji, Gustaw Mikołajczyk, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele klubów piłkarskich (od I do IV ligi) znajdujących się na terenie garnizonu mazowieckiego, przedstawiciele władz miast oraz komendanci miejscy  i powiatowi policji. Planowane jest kolejne spotkanie - z udziałem przedstawicieli klubów piłkarskich z Warszawy i okolic.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych