- Musimy pamiętać o tym, że Radom to bardzo ważne miejsce na mapie odradzającej się Polski. Nasze miasto zostało wyzwolone już 2. listopada, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Radomianie zawsze chcieli mieć udział we współrządzeniu w kraju i o tym trzeba pamiętać. Mamy z czego być dumni - przypomina prezydent Andrzej Kosztowniak.
Obchody rozpoczęły się w piątek, 8. listopada uroczystym Marszem Wolności, o czym pisaliśmy tutaj. Po nim w Zespole Szkół Muzycznych odbył się koncert muzyki polskiej. Kolejnym wydarzeniem, była promocja książki o Republice Radomskiej. - Niewiele osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę z jej istnienia. To bardzo ważny etap w historii naszego miasta, a niemal zupełnie zapomniany - podkreśla Renata Metzger, dyrektorka Resursy Obywatelskiej.
O tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj. Wszycy zainteresowani publikacją, będą mogli pobrać jej bezpłatną wersję PDF, która w listopadzie będzie dostępna na stronie internetowej Resursy.
Drugą część obchodów Święta Niepodległości rozpocznie w poniedziałek, 11 listopada I Radomski Bieg Niepodległości.
- Mamy nadzieję, że imprezę uda się wpisać na stałe w program obchodów. Namawiamy jak największą liczbę mieszkańców na wzięciu udziału we wspólnym biegu. Chcemy wzorem innym miast aktywnie świętować. Dystans nie jest długi, a impreza nie ma charakteru sportowego. Będziemy bieć razem i chcielibyśmy wzorem stolicy utworzyć biało-czerwony kordon - wyjaśnia Tadeusz Kraska ze stowarzyszenia ''Biegiem Radom''
Przed startem biegu planowana jest zbiórka i wspólna rozgrzewka pod Pomnikiem Czynu Legionów w Rynku o godz. 10:30.
Kolejnym punktem w programie obchodów będzie msza święta za Ojczyznę, która odprawiona zostanie w radomskiej katedrze o godzinie 12:30. Po niej wierni przejdą do Rynku na uroczystości zaplanowane pod Pomnikiem Czynu Legionów. Po nich Resursa Obywatelska zaprasza na koncert „Raz, dwa, trzy do mazura…”. Tradycyjne melodie polskie, m.in. mazury w nowoczesnych aranżacjach trafiających do gustu współczesnego odbiorcy przedstawi grupa „Frument Project” składająca się z młodych radomskich muzyków. Z wiązanką tradycyjnych pieśni patriotycznych wystąpi również chór Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego pod kier. Agnieszki Kobierskiej. Początek o godzinie 14:30.
Podobnie jak w roku minionym, także i w tym, Łaźnia-RKŚTiG, Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania tego szczególnego dnia. W programie wieczoru otwarcie wystawy „ROMAN DMOWSKI 1864-1939” poświęconej sylwetce Romana Dmowskiego, recital Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył (sopran) z akompaniamentem Karola Sionka oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod kierunkiem aktora, Kamila Stefana Woźniaka i przy wtórze Jadwigi Stępkowskiej na fortepianie. Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.
Także Młodzież Wszechpolska włącza się w obchody narodowego święta organizując wyjazd radomian do Warszawy na Marsz Niepodległości. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Zobacz jak Radom świętuje 95. rocznicę odzyskania niepodległości
Marsz, promocja książki, koncerty, a także po raz pierwszy bieg uliczny. Radom już od piątku świętuje z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu