Celem konferencji, która odbyła się dziś (17 marca) w „Resursie Obywatelskiej” było pokazanie, jak ważna dla stanu emocjonalnego jest empatia. Czym ona jest i jakie ma znaczenie w codziennym życiu, w relacjach między ludźmi oraz w pracy. Podczas konferencji został poruszony problem szybko zanikającej empatii wśród społeczeństwa, co wynika z informatyzacji naszego życia.
Specjalnie na potrzeby konferencji młodzież przeprowadziła w centrum Radomia prowokację, którą nagrała. Polegała ona na wyreżyserowanym „zgubieniu” portfela przez jednego z uczniów i obserwacji przechodniów, w jaki sposób zachowają się w tej sytuacji. Z ankiety wynika, że 63 osoby na 100 oddały portfel osobie, który go, 31 osób nie zareagowało w żaden sposób, a 6 go podniosło i schowało do własnej kieszeni, czyli ukradło.
Kolejną zaaranżowaną scenką było zaczepianie przechodniów z pytaniem czy „to ich portfel”? Na 100 osób 93 okazało się uczciwych i zaprzeczyło. Siedem zabrało portfel, jako swój.
Uczniowie pytali także o znaczenie słowa „empatia”. Na stu ankietowanych 65 procent stanowiła młodzież, 27 dorośli, a 8 emeryci. Okazało się, że 15 procent z nich nie zna znaczeia słowa „empatia ”, a jedynie 28 procent umiało podać jej własną definicję
. Podczas konferencji „Empatia – co to takiego?” odbył się także panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli różnych grup społecznych, którzy przedstawili jakie znaczenie ma empatia w ich pracy i codzienności. Wśród nich byli m.in. wiceprezydent Radomia Karol Semik, radna Marta Michalska-Wilk, radny Andrzej Kosztowniak, Tomasz Dybalski dziennikarz „Gazety Wyborczej” czy posłanka Marzena Wróbel.
Organizatorami konferencji byli: grupa „Prometeusz” czyli licealiści z ZSO nr 6 w Radomiu oraz Parlament Młodzieży Miasta.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>