Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Zbadaj swoją wątrobę. Bezpłatnie!

Radio Plus 2013-05-16 10:00:00

Mieszkańcy Radomia mogą bezpłatnie przebadać się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Akcja prowadzona jest od 6 maja w Centralnym Medycznym Laboratorium Diagnostycznym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Tytusa Chałubińskiego oraz punktach Laboratorium Diagnostyka. Na chętnych radomian czeka aż 2000 testów anty-HCV.

Projekt realizowany jest w ramach kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” jest odpowiedzią na apele polskich i światowych ekspertów dotyczące potrzeby wczesnej diagnostyki HCV. Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18-60 lat, które dotychczas nie były leczone w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane cichym zabójcą, gdyż zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. – Zakażenie może przez kilkadziesiąt lat nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkowo, na przykład podczas akcji takiej jak ta – podkreśla dr n. med. Grzegorz Stolarek specjalista chorób zakaźnych, Ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Tytusa Chałubińskiego. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

– Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu c może doprowadzić do marskości i rozwoju raka wątroby – ostrzega dr Stolarek. W Europie aż 60% przypadków nowotworu wątroby jest wywołanych wirusem HCV. - Do udziału w badaniach zachęcamy szczególnie osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, poddawane zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia, bronchoskopia czy też drobnym zabiegom medycznym np: usunięcie znamienia czy zęba, raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną lub donosową, miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne przed rokiem 1992, czy też stwierdzono u nich nieprawidłowy poziom aminotransferaz.  W kręgu ryzyka znajdują się również osoby, które korzystały z usług fryzjerskich i kosmetycznych w  salonach niezapewniających odpowiedniej sterylizacji wykorzystywanych narzędzi – zaznacza dr Stolarek.

Ubiegłoroczna akcja bezpłatnych badań prowadzona w ramach kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu.” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Z bezpłatnych badań skorzystało 500 osób. U siedmiu obecność wirusa potwierdziła się.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych