- Jest to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla nas - jako szpitala, jak i - mam nadzieję - dla wszystkich radomian. Zabieg ten pokazał, że jesteśmy przygotowani do całej radioterapii - powiedziała dyrektor zarządzający RCO, Dorota Ząbek.
Co to jest brachyterapia?
To odmiana radioterapii. Polega na umieszczaniu źródła promieniowania w środku guza lub w jego okolicy. Dzięki temu oszczędzane są sąsiednie narządy, które nie są niszczone przez naświetlanie.
Główną zaletą brachyterapii jest jej precyzja. Promieniowanie trafia prosto do guza. W Radomskim Centrum Onkologii kierownikiem radioterapii jest dr Jarosław Łyczek, specjalizujący się właśnie w brachyterapii.
- Wszystko poszło zgodnie z planem. Cały zabieg trwał około 35 minut. 49-letnia pacjentka czuje się dobrze - dodał Łukasz Pruszyński, kierownik zespołu techników medycznych elektroradiologii.
Aktualizacja, godz. 15:40
- Dzięki dzisiejszej brachyterapii napromienianie chorej zostało skrócone o 7 dni – mówi dr Łyczek. Dwie godziny po zabiegu pacjentka wyszła do domu.
Od 1 lipca Radomskie Centrum Onkologii będzie wykonywać zabiegi teleradioterapii i brachyterapii zgodnie z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Według szacunków, rocznie Radomskie Centrum Onkologii jest w stanie przyjąć na leczenie w ramach radioterapii, brachyterapii i chemioterapii - w trybie ambulatoryjnym - 2 tysiące pacjentów.
W tej chwili na powyższe leczenie w Radomskim Centrum Onkologii nie ma kolejek dłuższych niż kilka dni.
Kolejne zabiegi zaplanowano na pierwsze dni lipca.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>