Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Wypalenie zawodowe. To społecznicy narażeni są najbardziej

sas 2015-09-28 12:29:00

Tegoroczne III Radomskie Forum Współpracy poświęcone jest wypaleniu zawodowemu, jego przyczynach, objawom i skutkach, jakie ze sobą niesie nie tylko dla danej jednostki, ale także dla społeczeństwa. Szczególnie narażone na ten problem są osoby zaangażowane w chęć niesienia pomocy innym.

Jak powiedział prezydent Radomia, Radosław Witkowski, który otworzył konferencję, to bardzo ważna inicjatywa. Podkreślił, że Radom postrzegany jest w kraju, jako wiodący ośrodek działalności organizacji pozarządowych. W wielu przypadkach to właśnie osoby zaangażowane w pomoc innych borykają się z problemem, który można już nazwać symptomem „naszych czasów”. - Temat niezwykle ważny, istotny i na czasie. Dotyka on coraz więcej branż i coraz większą część społeczeństwa. Czasy mamy szybkie i dynamiczne – dodał.

Jednym z prelegentów III Radomskiego Forum Współpracy była Anna Zamkowska z Katedry Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz działaczka społeczna. Jej wykład dotyczył m.in. sposobów zapobiegania, przyczyn i objawów wypalenia zawodowego. - Na wypalenie zawodowe narażone są osoby silnie zaangażowane w chęć niesienia pomocy innym. Towarzyszy temu wyczerpanie emocjonalne, utrata zaangażowania i brak motywacji do pracy. Wypalenie zawodowe może także skutkować problemami ze zdrowiem – wyjaśniła.

- Nie jest to zjawisko, które następuje w konkretnym czasie, ale jest to długotrwały proces, który rozwija się powoli. Nasilenie stresu prowadzi do punktu końcowego, czyli zupełnego wyczerpania. Przeciwdziałać należy już wtedy, gdy dostrzegamy pierwsze objawy – podkreśliła i dodała, że wypalenie wpływa na negatywny sposób patrzenia na samego siebie, wykonywaną pracę oraz postrzeganie naszych kompetencji zawodowych.

Zdaniem Anny Głogowskiej, członka Radomskiego Banku Żywności, w przypadku pracy na rzecz społeczeństwa, nie ma prawa zaistnieć wypalenie zawodowe. – Zdarza się ono osobom, które nie do końca zdają sobie sprawę, jak wielka odpowiedzialność na nich ciąży. Jeżeli czuję, że nie podobam, już nie mam siły, że sobie nie radzę, i przede wszystkim nie mam ochoty, to trzeba poszukać innej pracy, znaleźć sposoby, żeby temu zaradzić. Ale wydaje mi się, że jeżeli w człowieku już się coś złamie, pęknie, to tego już się nie da odbudować. Trzeba szukać innego rodzaju działalność, ciekawych pomysłów – wyjaśnia.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali ponadto Ewa Dutczak - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja”, Dagmara Janas - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”, Krzysztof Łyżwiński - prezes Stowarzyszenia Budujemy Przystań, Monika Madejska - wiceprezes Zarządu "Slowlajf" Fundacji Przeciw Wypaleniu Zawodowemu w Lublinie.

Partnerami forum są radomskie organizacje pozarządowe, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego oraz "Slowlajf" Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu w Lublinie. Patronem medialnym wydarzenia jest Radom24.pl

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych