Stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców przyznawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców. Celem Programu jest wsparcie badań naukowych prowadzonych przez wybitnych młodych naukowców. Stypendia przyznawane są corocznie młodym badaczom, którzy nie ukończyli 35 roku życia, zatrudnionym w uczelniach, w instytutach Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych. Ocenie podlega m.in. dorobek naukowy kandydata, poziom prowadzonych badań, nagrody oraz udział w projektach międzynarodowych. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla młodych naukowców w kraju.
W IX edycji konkursu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznała 35 538 360 zł na finansowanie stypendiów naukowych dla najlepszych młodych naukowców, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i cieszą się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej. Spośród złożonych 727 wniosków wyłoniono 202 laureatów, którzy zdobyli co najmniej 90 punktów. Stypendyści Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentują dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, nauk o sztuce i twórczości artystycznej, nauk przyrodniczych, technicznych, ścisłych, rolniczych i medycznych.
Wśród tegorocznych laureatów znalazła się dr inż. Emilia Klimaszewska współpracująca z Katedrą Chemii Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego, która prowadzi badania naukowe z zakresu towaroznawstwa kosmetyków i produktów chemii gospodarczej.
Otrzymane stypendium to nie jedyny sukces Pani Emilii Klimaszewskiej. W roku 2012 uhonorowana została tytułem Innowatora Mazowsza w kategorii „Innowacyjny Młody Naukowiec”. Rok później otrzymała Srebrny Medal na Międzynarodowym Salonie Wystawienniczym „ARCHIMEDES 2013” w Moskwie oraz brązowy medal na Wystawie IENA 2013 w Norymberdze za opracowanie receptur „Innowacyjnych środków czystości z udziałem surowców wtórnych”. Wspólnie z współpracownikami z Katedry Chemii, zdobyła również złoty medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich Beauty Visio 2013 za opracowanie preparatu do mycia ciała w formie dźwięczącego żelu zawierającego olej z pestek truskawek. Jest współautorem 30 artykułów naukowych oraz 2 zgłoszeń patentowych. W ramach grantów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego brała udział w 10 projektach badawczych.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>