• Napisz dobry żart i wygraj bilet na stand-up w Strefie G2
Spotkanie licznych samorządowców było okazją do wielu wspomnień i wspólnych fotografii. - Cieszę się, że z naszego zaproszenia skorzystało tak wielu mieszkańców, byłych radnych i prezydentów Radomia. Troszkę brakowało parlamentarzystów, ale mieli obowiązki w Sejmie, nie mogli dojechać, ale sala była pełna. Najważniejsze jednak dla mnie, by mieszkańcy pozytywnie zrecenzowali książkę. Koncert Lubelskiej Federacji Bardów na zakończenie też był bardzo sympatyczny. Miło było wysłuchać słów o naszym wydawnictwie, od lidera zespołu, który okazał się być samorządowcem. Okazuje się, że w Lublin nie ma takiej inicjatywy i może nam pozazdrościć - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej i inicjator wydawnictwa, Dariusz Wójcik. Więcej o nim opowiedział nam tutaj.
"Od rajców do radnych. Samorząd Radomia na przestrzeni wieków" to kolejna z publikacji przygotowanych w ostatnich latch przez Radę Miejską, współfinansowanych wspólnie z prezydentem Radomia. - 100 lat samorządu w Radomiu to potężny bagaż doświadczeń - przyznał prezydent Radosław Witkowski. Stwierdził, że wśród decyzji podejmowanych przez radnych i prezydentów były dobre i też nieudane. - Warto książkę przeczytać i przeanalizować, aby z tych dobrych decyzji czerpać inspiracje do kolejnych dobrych działań dla naszego miasta, a z tych złych wyciągnąć wnioski, by przyszłości nie popełniać błędów - dodał prezydent naszego miasta.
O publikacji wiele mówili jej twórcy, historycy Dariusz Kupisz i Sebastian Piątkowski. Przypomnieli w niej losy samorządu radomskiego od czasów średniowiecza do dzisiejszych. - W różnych epokach możliwości samorządu zmieniały się i zależały od uwarunkowań politycznych. To wszystko możemy prześledzić w naszej publikacji, uzyskać informację o osobach, które pomimo przeciwności starały się działać na rzecz lokalnej społeczności - mówił Dariusz Kupisz.
Sebastian Piątkowski przypomniał kilka ciekawych wydarzeń z historii obrad rad miejskich. - Miejska Rada Narodowa w PRL zawsze podejmowała decyzje zgodne z wolą partii, ale raz w 1956 r. zdecydowała inaczej. Wszyscy radni jednogłośnie sprzeciwili się podjętej w Warszawie decyzji o powstaniu w miejscu po koszarach wojskowych, na terenie dzisiejszej Galerii Słonecznej - wielkiego szpitala psychiatrycznego. Kto wie, jakby się rozwinęło nasze miasto, gdyby nie ich postawa - stwierdził Sebastian Piątkowski.
Były prezydent i wiceprezydent oraz wieloletni radny Ryszard Fałek zwrócił uwagę, że trzeba szanować decyzje radnych podejmowane w przeszłości w różnych uwarunkowaniach politycznych. Podał tu przykład honorowych obywateli Radomia.
Podczas uroczystości w pierwszym rzędzie, obok prezydenta Radomia siedział honorowy obywatel naszego miasta prof. Stanisław Banaszkiewicz. Z parlamentarzystów przybyli Leszek Ruszczyk i Robert Mordak, który ze sceny złożył gratulacje wszystkim obecnym na sali samorządowcom.
Z byłych prezydentów Radomia obecni też byli Adam Włodarczyk i Andrzej Kosztowniak. - Przez osiem lat prezydentury przekonałem się, że będąc w samorządzie trzeba zachowywać dystans, czasem pośmiać się z siebie, czasem niestety z innych. Polityka jest takim zajęciem, gdzie szukamy uśmiechu, sarkazmu nawet. Ale zawsze staram się wszystko robić jak najlepiej, chcę być najlepszy jako pracownik, pracodawca, ale również jako mąż, ojciec. To jest dewiza, która przyświeca mi jako Andrzejowi Kosztowniakowi, a nie tylko jako prezydentowi miasta. Chciałbym, żeby każdy z prezydentów naszego miasta, radnych, samorządowców właśnie w taki sposób myślał - podkreślił poseł Kosztowniak.
- Mam nadzieję, że za 50 lat ktoś, nie czytając tytułu, otworzy tę książkę i pomyśli, że to kolejna część "Radomianie na starych fotografiach". To będzie dla nas najlepsza recenzja - stwierdził na zakończenie Dariusz Kupisz. I faktycznie - ilustracje to bardzo ważna część książki, a o to zadbał Jerzy Kutkowski. Stroną graficzną zajął się natomiast Marcin Kucewicz. Wydawnictwo zrealizowała "Łaźnia" - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>