Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Wybory samorządowe: kolejki do urn i ''zapominalscy''

sas 2014-11-16 12:15:00

Głosowanie w tegorocznych wyborach samorządowych rozpoczęło się punktualnie o godzinie 7. Kilka minut później pojawili się pierwsi głosujący. Głosować można osobiście, przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Druga i trzecia opcja wymaga jednak odpowiednich dokumentów, które należało wypełnić zdecydowanie wcześniej. Niektórzy radomianie przypomnieli sobie o tym, dopiero dzisiaj…

O tym, kiedy odbędą się wybory samorządowe 2014, ile kart otrzymamy, kogo wybieramy, w jaki sposób oddać ważny głos oraz w jaki sposób mogą zagłosować osoby mające problem z poruszaniem się, mieszkańcy mogli dowiedzieć się na kilka sposobów. Mimo to, wielu niepełnosprawnych lub seniorów powyżej 75 roku mających trudności z chodzeniem nie dopełniło zawczasu potrzebnych formalności. Niektórzy przypomnieli sobie o tym dopiero dziś. A w dniu wyborów jest już za późno.

– Informacje na temat głosowania pojawiały się w internecie, radiu, telewizji czy prasie. Każdy miał do nich dostęp, niezależnie od tego czy posiada internet czy nie. Również Państwowa Komisja Wyborcza wykupiła tematyczne spoty wyborcze na ten temat – wyjaśnia Grzegorz Wójtowicz, komisarz wyborczy w Radomiu. – Wiele osób przypomina sobie o wyborach w dniu wyborów, a chcąc mieć czyste sumienie próbują coś zrobić w ostatniej chwili. Z tego tytułu odbieramy dużo telefonów, ale na wybranie pełnomocnika czy głosowanie korespondencyjne jest już za późno. Istnieje możliwośc dowiedzienia do komisji osoby niepełnosprawnej, ale to także należało zgłosić wcześniej, nie w dniu wyborów – dodaje komisarz.

W każdej komisji obwodowej znajdują się informacje na temat tego, w jaki sposób oddać ważny głos, również na każdej z kart do głosowania znajduje się taka informacja. Mimo to, radomianie wciąż mają problem z oddaniem ważnego głosu.

Przypominamy, że aby głos był ważny, trzeba postawić znak „X” w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania. Tylko taki znak będzie uznany za ważny. Jeśli będzie to inny znak niż X lub postawimy go w innym miejscu niż przeznaczona do tego kratka – głos będzie nieważny. Oddanie głosu na kandydatów z różnych list również oznacza, że Twój głos nie będzie brany pod uwagę. Jeśli znak zostanie postawiony przy dwóch nazwiskach, ale na tej samej liście kandydatów, będzie to głos ważny. Wówczas pierwszeństwo ma kandydat, który na liście ma wyższą pozycję. Na każdej z trzech otrzymanych kart stawiamy TYLKO JEDEN „X”. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 i potrwa do 21. Również wtedy zakończy się trwająca obecnie cisza wyborcza.

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu do godz. 11.30 nie odnotowała żadnych incydentów, które miałyby wpływ na przeprowadzenie głosowania. – Nikt nie zgłosił żadnych znaczących incydentów, ale zdarzają się drobne sytuacje, które są nieodłącznym elementem podczas głosowania. Choćby przypadek osoby, która wypełniła karty, ale nie wrzuciła ich do urny. Wówczas, takie karty muszą być zapakowane i przekazane do centrali. Jest to głos nieważny – wyjaśnia komisarz Wójtowicz.

Jak poinformował nas Czytelnik, w Komisji Obwodowej nr 48 i 50 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Wyścigowej mieszkańcy Radomia by zagłosować czekają w kilkudziesięcioosobowych kolejkach. Większość z nich jest po niedzielnej mszy świętej. W Komisji Obwodowej nr 61 w Zespole Szkół Spożywczych także są tłumy. Jak przyznaje Edyta Jarosz, przewodnicząca komisji, po każdej mszy w jednym czasie przychodzi około 100 osób.
 

Najszybsze informacje z Radomia i regionu wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

?

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych