Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Wybijali wspólnie rytm swoich serc

Justyna Leszczyńska, mawi 2014-06-15 10:30:00

Akcja Ogólnopolski Głos Profilaktyki odbyła się w sobotę 14 czerwca w Radomiu. Do ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia twórczej profilaktyki zaprosiła społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Punktualnie o godzinie 16.00 był Zryw Wolnych Serc. Wszyscy zgromadzeni na Placu Corazziego przez minutę wybijali symbolicznie rytm serca. Było tam także kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

14 czerwca z inicjatywy Policji, na rynkach i placach miast w tym samym czasie w całym kraju  punktualnie o godz. 16 rozpoczął się Ogólnopolski Głos Profilaktyki. Rytm bicia serca wszystkich zgromadzonych osób  przez 60 sekund wybijał wspólnie  rytm - wolnych serc. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka, które są piękne i zdrowe. To serca ludzi, którzy różnią się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić innych przed uzależnieniami. 

W sobotę w tą akcję włączyli się także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Na Placu Corazziego w Radomiu spotkali się mieszkańcy Radomia w różnym wieku, przede wszystkim młodzi ludzie, którzy przygotowali różnego rodzaju transparenty, a na nich hasła promujące życie bez uzależnień. Można było na nich przeczytać m.in.: żyj wolny, warto żyć na trzeźwo, żyj bez przemocy, nie żyj wirtualnie, zwolnij nie musisz biec, narkotyki to samotność, życie masz tylko jedno.

Zebranym przy scenie towarzyszyło kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, insp. Karol Szwalbe, nadkom. Witold Krawczyk i kom. Robert Faryna. Wśród gości byli również Prezydent Miasta Andrzej Kosztowniak, Wicestarosta Radomski Krzysztof Górak, Dyrektor Sanepidu Lucyna Wiśniewska, Dyrektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego Piotr Kozubek, Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Elwira Skoczek, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Leszek Pożyczka, a także Dyrektor Amfiteatru Grażyna Schabowska i Kierownik Kuźni Jerzy Skwarek.

Celem Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki jest integracja obywateli w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego, partnerstwo lokalnego samorządu, placówek oświatowych, kulturalnych, wychowawczych i jednostek Policji.

W sobotę na wszystkich zgromadzonych na Placu Corazziego czekało mnóstwo atrakcji. Pod sceną odbywały się warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Była prezentacja namiotów służb mundurowych oraz placówek oświatowych z miasta i powiatu. Uczestnicy mogli spotkać przedstawicieli straży pożarnej, straży miejskiej, służby więziennej, straży granicznej, a także przedstawicielki lasów państwowych i sanepidu.

Dla uczestników dostępny był także symulator jazdy motocyklem oraz rowerowy tor przeszkód. Zarówno dzieci, jak i dorośli bardzo chętnie zakładali alkogogle i pod okiem funkcjonariusza próbowali przejść krótki odcinek. Dzieci bardzo chętnie robiły zdjęcia na policyjnym motocyklu, a dorośli zadawali mnóstwo pytań funkcjonariuszom. Nie brakowało chętnych na znakowanie rowerów.

W holu Urzędu Miejskiego było kino profilaktyczne. Można było obejrzeć filmy, m.in. Więzienie stracony czas, Run Free oraz Karma.

Uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 z oddziałami sportowymi przedstawiły układ taneczny zumby. O uzależnieniach opowiadał Mirosław Bieńkowski z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczennica klasy mundurowej z XI LO im. S. Staszica odczytała odezwę PAT. Następnie fantastyczny występ przedstawiła wojskowa orkiestra. Były pokazy zespołów tanecznych, m.in. wystąpiły formacje „Igrek” Klub SM Budowlani, gdzie zaprezentowały się różne grupy wiekowe, a także tancerze ze szkoły tańca ROCK STEP założonej przez Monikę i Tomasza Giermudów oraz grupa Infinity, która zatańczyła hip - hop. Uczestnicy zatańczyli także belgijkę.

Pani Beata Kępa ze Stowarzyszenia Arka przekazała na ręce Naczelnika Wydziału Prewencji asp. sztab. Krzysztofa Jabłonki przygotowany podczas obchodów szkic.

Wystąpił także zespół wokalny z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie, dzieci z oddziału przedszkolnego PSP nr 33 w Radomiu zatańczyły poloneza, a uczniowie z PSP w Zakrzewie zaprezentowali przedstawienie „Czerwony Kapturek”. Zaprezentowali się także wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu oraz Amfiteatru Kuźnia. Zaśpiewali także kilka utworów wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy.

Uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej przygotowali pokaz sprzętu, a także grochówkę dla wszystkich uczestników. Można było zobaczyć również pokaz zabytkowych samochodów.

Uczniowie ZDZ przedstawili pokaz musztry paradnej, pokaz fryzur, tańca, pokaz taktyki i techniki interwencji i zatrzymywania niebezpiecznego przestępcy. Harcerze przygotowali pokaz pierwszej pomocy. A na zakończenie ze swoją twórczością wystąpił wokalista Paweł Mosiołek.

Celem akcji jest edukacja młodzieży i dorosłych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej oraz  promowanie mody na życie wolne od uzależnień. Całość obchodów wskazuje młodemu pokoleniu jak można rozwijać swoje pasje i wykorzystywać swój wolny czas.

Organizatorami „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki” jest Komenda Główna Policji w ramach programu „Profilaktyka a TY”, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Partnerem inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych