Uczestnicy imprezy w Rynku mieli okazję dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z 1976 roku, obejrzeć wystawę zdjęć pokazujących przebieg i konsekwencje robotniczego protestu oraz zobaczyć sprzęt wykorzystywany wówczas przez MO i ZOMO w tym Star 29 Hydromil z armatką wodną, czy Nysa 522.
Podczas pikniku można było również zapoznać się z codziennym życiem radomian w latach siedemdziesiątych. Były m.in. popularne w tamtym czasie gry i zabawy, muzyka z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych oraz ówczesne przysmaki, w tym m.in. chleb z cukrem, andruty, blok czekoladowy i oczywiście woda z saturatora. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także przejażdżki Jelczem „Ogórkiem” po miejscach związanych z protestami z udziałem przewodnika biorącego udział w wydarzeniach w czerwcu 1976 roku.
Piknik historyczny w Rynku pokazał także, że robotniczy protest sprzed 40 lat nie był jedynym buntem, jaki zapisał się w historii Radomia. W widowisku historycznym „Z dziejów radomskich buntów” wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, które przedstawiły wydarzenia od czasów średniowiecza, aż po wiek XX. Poszczególne sceny przypomniały m.in. takie wydarzenia jak: bunt Kasztelana Janusza przeciwko księciu dzielnicowemu Leszkowi Czarnemu w XIII wieku, ogłoszenie Konstytucji „Nihil Novi” w 1505 roku, wystąpienie szlachty przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie, konfederacja radomska, Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Styczniowe, masakra manifestacji robotniczej w 1905 roku, proklamacja tzw. „Republiki Radomskiej, akcja żołnierzy Armii Krajowej na więzienie UB w Radomiu. Całość zakończyła symboliczna scena wejścia na plac uczestników wydarzeń z 1976 roku.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>