Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Wielu chętnych do wymiany pieców. Będzie dodatkowy milion złotych!

dm 2017-05-08 16:03:00

Do Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 500 wniosków o udzielenie dotacji na likwidację pieców węglowych. - Zdecydowałem zwiększyć kwotę na dotacje o milion złotych - poinformował dziś prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

W budżecie miasta jest zarezerwowane na ten cel pół miliona złotych. Ogromne zainteresowanie radomian otrzymaniem dotacji do wymiany systemu ogrzewania na ekologiczne źródło ciepła pokazało, że kwota ta okaże się niewystarczająca.

- Zdecydowałem zwiększyć kwotę na dotacje o milion złotych - mówi prezydent Witkowski, dodając: - Pomagamy mieszkańcom, jak na razie, wyłącznie z budżetu gminy, ponieważ budżet państwa nie przekazuje nam w tym roku żadnych pieniędzy na ten cel. Chcemy jednak wspierać mieszkańców, którzy piece węglowe zastępują innymi, bardziej przyjaznymi dla środowiska. Jestem przekonany, że każda złotówka wydana na ten cel z czasem się zwróci. To inwestycja w jakość powietrza, czyli w komfort życia w naszym mieście.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w kwocie 200 złotych. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła.

Od dnia zakończenia naboru Urząd Miejski ma 30 dni na sprawdzenie wniosków pod względem formalnym. Zostanie sporządzona lista zakwalifikowanych wniosków, uwzględniająca kolejność ich wpływu do urzędu. Lista będzie podana do wiadomości publicznej.

Przypomnijmy, że w 2014 i 2015 roku, dzięki pieniądzom z budżetu miasta oraz dotacjom z rządowego programu Kawka zostało zlikwidowanych prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi. Kwota, jaką miasto w latach 2014-2015 otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wyniosła ponad 2,5 miliona złotych. Połowa to dotacja, a połowa - niskooprocentowana pożyczka. W efekcie zredukowano emisję pyłów o 24 tony rocznie i szkodliwych gazów o ponad 1800 ton rocznie.

Działania miasta zostały bardzo dobrze ocenione przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który w zeszłym roku zaproponował wykorzystanie pieniędzy, które pozostały jeszcze z 2015 roku. Obietnica opiewała na prawie milion złotych dotacji i milion złotych pożyczki. Jednak ostatecznie, bez podania przyczyn, Narodowy Fundusz odmówił miastu Radom przekazania pieniędzy.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych