Tegoroczne prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej przy ul. Limanowskiego/Dębowa, obejmą dwa bardzo cenne, dziewiętnastowieczne nagrobki: Jana Mileyko oraz grobowiec rodziny Surmackich. Zarząd Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu wybrał je, spośród kilkudziesięciu zabytkowych nagrobków, które potrzebują najpilniejszych prac konserwatorskich.
Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. Tylko dzięki ofiarności społecznej, niektóre z zabytkowych nagrobków, każdego roku Komitet i zarządca Cmentarza - parafia św. Wacława, może objęć pracami renowacyjnymi.
W 2017r. będzie to neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia oraz grobowiec rodziny Surmackich, z lat 80-tych. XIX w, na którym wznosi się postument wykonany z piaskowca, zwieńczony krzyżem. Cokół nagrobka wyróżnia się wielkim bogactwem motywów dekoracyjnych. Postument upamiętnia Wojciecha Surmackiego (1834-1882r.) i jego rodzinę.
- Mamy nadzieję, że dzięki hojności osób odwiedzających radomska nekropolię rzymskokatolicką, w Wielką Sobotę oraz w czasie listopadowych świąt Wszystkich Świętych, uda nam się zebrać środki na renowację w 2017r. dwóch nagrobków: Jana Mileyko oraz rodziny Surmackich - mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.
Sławomir Adamiec dodaje: - Chcemy wraz z mieszkańcami Radomia i wszystkimi ofiarodawcami, ratować najpiękniejsze i najbardziej potrzebujące prac konserwatorskich nagrobki, na jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii polskich. W ostatnim czasie, uczestniczyłem w uroczystościach pogrzebowych Zwierzchnika Bożogrobców w Polsce - prof. Piotra Małoszewskiego na cmentarzu rakowickim i z pełnym przekonaniem i wielką dumą, mogę powiedzieć, że radomska nekropolia rzymskokatolicka, jest równie piękna i zadbana, jak zabytkowy cmentarz krakowski czy warszawskie Powązki. Nasze prace konserwatorskie, to bardzo kosztowne inwestycje, wymagające dużego zaangażowania środków społecznych, specjalistycznej wiedzy konserwatorskiej i historycznej oraz uzgodnień z zarządcą cmentarza, biurem konserwatora zabytków i wykonawcami. Dlatego już dziś bardzo dziękujemy za materialne wsparcie naszych działań społecznych i wspólne dzieło odnowy, prosząc o choćby najmniejsze i symboliczne darowizny w Wielką Sobotę, w czasie kwesty wielkanocnej na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim, przy ul. Limanowskiego/Dębowa. Każdego roku do kwesty na radomskim cmentarzu, włączają się wolontariusze; członkowie i sympatycy Społecznego Komitetu Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, w tym uczniowie i nauczyciele radomskich szkół. Prosimy i tym razem o liczny udział osób pragnących z nami kwestować w Wielką Sobotę, choćby przez kilka godzin.
Tegoroczne prace konserwatorskie, będą bardzo kosztowne, a Komitet wstępnie szacuje się, że przekroczą kwotę 45 tys. zł. W ciągu ponad 22 lat istnienia, Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zebrał łącznie ponad 577 tys. zł., dzięki którym odnowił 18 obiektów sztuki cmentarnej. Wszystkie ww. realizacje można oglądać na stronie Komitetu: www.zabytkicmentarza.radom.pl.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>