Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Wiceprezydent Semik odpowiada posłance Wróbel. ''Kwestię umów reguluje Karta Nauczyciela i Kodeks Pracy''

dm 2015-10-02 15:20:00

Posłanka Marzena Wróbel podczas środowej konferencji prasowej - jak co roku - interweniowała w sprawie radomskiej oświaty. Kandydatka do Senatu w najbliższych wyborach, powiedziała m.in., że około pół tysiąca nauczycieli pracuje na umowy na czas określony. W przesłanym do naszej redakcji komunikacie, wiceprezydent ds. edukacji Karol Semik, ustosunkował się do tych wypowiedzi.

Karol Semik

Posłanka Wróbel o nauczycielach, pielęgniarkach i kindersztubie w magistracie - więcej tutaj.

Informacja przekazana przez wiceprezydenta Radomia Karola Semika odnoszącą się do ostatnich wypowiedzi pani Poseł Marzeny Wróbel:

"W nawiązaniu do wypowiedzi pani Marzeny Wróbel Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na konferencji dnia 30 września 2015 r. pragnę poinformować, że generalną zasada obowiązującą w placówkach oświatowych Gminy Miasta Radomia jest zatrudnianie nauczycieli w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. Kwestię umów zawieranych z nauczycielami w sposób wyczerpujący reguluje Karta Nauczyciela i Kodeks Pracy.

Zgodnie z przepisami prawa dyrektor szkoły decyduje w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki (art. 39 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Oznacza to, że wyłączną i integralną kompetencją dyrektora szkoły jest podejmowanie decyzji w sprawie zwolnień nauczycieli w przypadku, gdy nie ma dla niego odpowiedniej liczby godzin z danych zajęć.

Warto również przypomnieć, że nawiązywanie stosunku pracy z nauczycielem na czas określony jest praktyką stosowaną przez dyrektorów w dwóch sytuacjach wskazanych w art. 10 ust 7 Karty Nauczyciela, tzn. zaistniałej potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.

Ponadto nauczyciele stażyści rozpoczynający pracę są zawsze zatrudniani w szkole na podstawie umowy o pracę na czas określony, tzn. jeden rok szkolny i ta zasada wynikająca z przepisów nie podlega zaskarżeniu w sądzie pracy.

Należy również podkreślić, że przyjęte przez dyrektora kryteria wyboru osób do zwolnienia lub ograniczenia zatrudnienia podlegają kontroli sądowej (Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 listopada 1997 r. (wyrok SN z dnia 27 listopada 1997 r. I PKN 399/97), OSNP 1998, nr 18, poz. 541).

Ponadto w Radomiu działają trzy oświatowe związki zawodowe, które analizują sytuację w radomskiej oświacie i monitorują procedury zwalniania i ograniczania etatów w poszczególnych placówkach oświatowych.

Pragnę przypomnieć, że decyzją władz miasta w bieżącym roku szkolnym zmniejszono ilość uczniów w oddziałach, co wpłynęło na wzrost liczby godzin dla nauczycieli, czyli wzrost liczby nauczycieli zatrudnionych w radomskich placówkach oświatowych".

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych