Od października ubiegłego roku w Radomiu realizowany był program swoistych lekcji wychowawczych dla uczniów klas trzecich radomskich gimnazjów pod nazwą "Więzienie stracony czas", będący efektem porozumienia zawartego między Urzędem Miejskim a Aresztem Śledczym.
Funkcjonariusze działu penitencjarnego przeprowadzili 40 spotkań dla młodzieży z 79 klas trzecich gimnazjalnych z terenu Radomia.W ramach programu profilaktycznego „Więzienie stracony czas” młodzież zwiedzała więzienie i miała okazję bezpośredniego spotkania z osadzonymi, poznać historię osoby odbywającej karę za popełnione przestępstwo, jej przemyślenia i refleksje.
W warunkach przemawiających do wyobraźni młodych ludzi pokazywane były w dobitny sposób konsekwencje błędów młodości i wejścia w kolizję z prawem. Chodziło nam o zwrócenie uwagi na zjawisko przestępczości, przemocy rówieśniczej i demoralizacji nieletnich oraz na przyczyny powodujące, że młodzi ludzie stykają się z wymiarem sprawiedliwości – mówi wiceprezydent Ryszard Fałek.
- Młodzież często nie zdaje sobie sprawy, jakie może ponieść konsekwencje nieprzemyślanego zachowania i błędnych decyzji – dodaje wiceprezydent Fałek.Młodzi ludzie uczestniczący w zajęciach mieli możliwość przekonać się, że przestępstwa popełniają nie tylko groźni przestępcy, ale ludzie tacy jak oni, ich koledzy, sąsiedzi, rodziny. Dzięki uczestnictwu w programie dowiedzieli się, jak zmniejszyć ryzyko znalezienia się w sytuacji grożącej konfliktem z prawem.
Zajęcia przeprowadzone na terenie więzienia, ukazując realia izolacji od świata zewnętrznego, okazały silne oddziaływanie na młodych ludzi.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>