W grudniu ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014 – 2020. Jak tłumaczy wiceprezydent Anna Kwiecień: – Program przyjęty przez Radę Ministrów pozwala tylko objąć pomocą te osoby, których kryterium dochodowe nie przekracza 100%, a my wprowadzamy kryterium 150%.
Dzięki temu dochód osoby, która będzie mogła skorzystać z pomocy i darmowego posiłku może wynosić 684zł , a nie jak to było do tej pory 456 zł.
- Dyrektorzy mieli w gestii 20% uczniów, gdzie nawet jeśli dochód przekraczał 150%, a wiedzieli, że dzieci mogą być głodne czy niedożywione lub rodzice nie zgodzili się na wywiad, mogli dysponować tą liczbą i przyznać obiady, a nas tylko powiadomić - mówi Halina Janiszek - dyrektor MOPS.
- Chociaż w Radomiu jest bardzo wysokie bezrobocie, to jesteśmy na tyle bogatym samorządem, że nie może być tak, że w Radomiu chociaż jedna osoba, a zwłaszcza dziecko - chodzi głodne - podkreśla Jerzy Zawodnik - radny PO.
Z darmowych posiłków korzysta w Radomiu około 4 tysiące osób, sposród których 3 tysiące to dzieci. Roczny koszt dożywiania zamyka się kwotą 6 milionów złotych.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
W Radomiu więcej osób skorzysta z bezpłatnego dożywiania
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej radni jednomyślnie zdecydowali o zwiększeniu do 150% kryterium dochodowego, które uprawnia do do przyznania nieodpłatnie pomocy w formie posiłku i produktów żywnościowych. Dzięki takiej decyzji z dożywiania na terenie miasta będzie mogło skorzystać więcej osób.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu