- Mroczne lasy katyńskie skrywają historię naszego narodu. To właśnie tam rozpoczęła się eksterminacja polskiej inteligencji. Spotykamy się dziś i oddajemy cześć wszystkim, którzy do końca walczyli i wierzyli w Polskę niepodległą. Cześć i chwała polskim bohaterom, którzy zostali zamordowani w Katyniu – powiedział podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.
5 marca 1940 roku władze ZSRR wydały decyzję, w wyniku której życie straciło ponad 21 tys. polskich obywateli, w tym około 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji dokonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Zabijano jeńców wojennych, a także osoby osadzone w więzieniach na terenie Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Ofiary pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Bykowni pod Kijowem, na przedmieściach Charkowa, nieopodal Tweru i w innych, nieznanych miejscach. Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała te wydarzenia za ludobójstwo.
Data obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia - została wybrana nieprzypadkowo. W tym dniu w 1943 roku Radio Berlin podało informację o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 10 tys. polskich oficerów, a 50 lat później władze radzieckie przekazały Polsce dokumenty dotyczące zbrodni. Święto zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>