Obecnie w Radomiu działa 28 syren, ale większość z nich pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat i jest zlokalizowana w śródmieściu.
- Dlatego 20 nowych urządzeń znajdzie się w dzielnicach oddalonych od centrum miasta. Będą one montowane na dachach budynków komunalnych, głównie szkół i przedszkoli. W ten sposób z sygnałem alarmowym będzie można dotrzeć do wszystkich mieszkańców miasta. Trzy spośród nowych syren zastąpią natomiast najbardziej wysłużone, dotychczasowe urządzenia - mówi prezydent Witkowski.
Ważnym elementem projektu będą też szkolenia, podczas których mieszkańcy dowiedzą się, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia i jak reagować na komunikaty alarmowe. Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Urzędu Miejskiego w Radomiu zorganizują spotkania edukacyjne na temat rodzajów alarmów i komunikatów ostrzegawczych. Opracowane zostaną również materiały informacyjne, ulotki, broszury i plakaty.
- Radomski projekt to przykład kompleksowych działań, ponieważ inwestycje w sprzęt do alarmowania o zagrożeniach uzupełniono o działania edukacyjne dla mieszkańców - podkreśla członek zarządu województwa Rafał Rajkowski.
Unijne fundusze pokryją ponad połowę kosztów. Cała inwestycja ma zostać zrealizowana do końca przyszłego roku.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>