Około 100 uczestników najpierw wzięło udział w mszy świętej w kościele oo. Bernardynów, a następnie - mimo niesprzyjającej pogody - odbył się przemarsz pod pomnik Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Po drodze, wznoszono takie hasła jak: "Cześć i chwała Rotmistrzowi!", "Bóg, honor i Ojczyzna", czy "Dzięki za wolność, Rotmistrzu, dzięki za wolność!".
Organizatorzy trzykrotnie zarządzali postoje, aby przybliżyć maszerującym postać Rotmistrza. Pod pomnikiem rozpoczęły się natomiast przemówienia. Głos zabrali przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, Związku Strzeleckiego i Obozu Narodowo-Radykalnego. Po złożeniu kwiatów przez delegacje, uroczystości zakończyły się odśpiewaniem hymnu narodowego.
Marsz Pileckiego jest inicjatywą zapoczątkowaną w 2011 roku i odbywa się w Radomiu zawsze w pierwszej połowie maja.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Związek Żołnierzy NSZ, Światowy Związek Żołnierzy AK, Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz Fundacja Kazimierza Wielkiego.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Swego czasu był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Zabito go w 1948, a w 1990 ten wyrok anulowano. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>