Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

W poniedziałek II rocznica śmierci bp Edwarda Materskiego

red, mkj 2014-03-23 14:14:00

Biskup Edward Materski zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 24 marca 2012r. Miał 89 lat. W najbliższy poniedziałek wierni Diecezji Radomskiej będą się modlić w katedrze radomskiej za duszę pierwszego biskupa radomskiego, podczas mszy św. pod przewodnictwem bp Tomasika.

Bp Edward Materski byłpierwszym biskupem Diecezji Radomskiej, od jej powstania 25 marca 1992r. do 28 czerwca 1999r. To jemu diecezja zawdzięcza powstanie ponad 130 parafii oraz założenie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, Radomskiego Instytut Teologiczny, Radia AVE (obecnie Radio Plus Radom) oraz tygodnika AVE (obecnie Gościa Niedzielnego). Bp Materski przygotowywał również wizytę Papieża Jana Pawła II w Radomiu (1991), koronację obrazów Matki Bożej w Czarnej i Skrzyńsku, sanktuarium maryjnego w Skarżysku - Kamiennej, będącego jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce oraz procesy beatyfikacyjne: bp. Piotra Gołębiowskiego ipięciu błogosławionych kapłanów ziemi radomskiej, z grona 108 Męczenników II wojny światowej.

Bp Materski był odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność patriotyczną w czasie Powstania Warszawskiego i latach walki duchowej z komunizmem. Był Honorowym Obywatelem Radomia, Skarżyska - Kamiennej i Chmielnika.

- Wspominam biskupa Edwarda Materskiego, jako człowieka ogromnej wiary i niezwykłej pokory – mówi radny Sławomir Adamiec. – Spotykałem biskupa i rozmawiałem z Nim w ciągu ponad dwudziestu lat, bardzo często – zarówno w czasie prywatnych spotkań, ale również podczas uroczystości religijnych, patriotycznych, spotkań z młodzieżą szkolną, mszy świętych czy w KlK-u. Zawsze czuło się w obecności biskupa Materskiego, przede wszystkim obecność samego Boga, wyrażającym się w ogromnej pokorze i skupieniu na modlitwie. Widoczne stawało się to szczególnie przed każdą mszą św., gdy zwykle w obecności biskupa panował gwar na zakrystii, a On zawszew skupieniu ubierał szaty liturgiczne i prawie nie rozmawiając z innymimodlił się o dobrze przeżywanie i owoce mszy św., przywołując w modlitwieJego zawołanie biskupie: Veni, Domine Iesu („Przyjdź, Panie Jezu”).


Ale biskup Edward potrafił również zachować ogromną radość i wrażliwość spotkań i potrzeb drugiego człowieka. Miałzawsze czas dla ludzi, przyjmując zaproszenia do wielu środowisk, a z największą radością czynił to wobec szkół i młodzieży. Pamiętam, jedno z takich spotkań, kiedy biskup obecny był na bożonarodzeniowym spotkaniu z nauczycielami i dziećmi szkoły 32 w Radomiu. Zasiadł wtedy chętnie do pianina i razem z nami śpiewałkolędy. Również w  swoim domu, o każdej porze dnia i późnym wieczorem przyjmował chcących się z nim spotkać. Był człowiekiem bardzo dużo wymagającym od siebie; pracując do późnych godzin nad przygotowaniem swoich kazań, dokumentów Kościoła (m.in. jako przewodniczący Komisji Wychowania Episkopatu Polski) oraz uroczystości kościelnych. Przy tym wszystkim był pełen humoru i radości;lubił żarty i sam w nich uczestniczył. Pamiętam, jedną z anegdod; biskup Edward bardzo często poruszał się jedynie w sutannie i bez oznak biskupiej godności. W Warszawie jeździł czasmi tramwajem i zdażyło się pewnego razu, że młody człowiek bacznie przyglądał się temu skromnemu kapłanowi. Wieczorem okazało się, że był to jeden z kuzynów biskupa, który nie poznał Go w tramwaju, nie mogąć uwierzyć, że jest nim jego wuj bp Edward, jako skromny kapłan, odziany jedynie w czarną sutannę.

To był święty kapłan i człowiek, których już dziś już niewielu na świecie – kończy Adamiec.

Bp Materski został pochowany w Grobowcu Biskupów Radomskich. Jest to XIX-wieczna kaplica, która mieści się w zabytkowym budynku dawnej dzwonnicy na cmentarzu rzymskokatolicki  przy ulicy Limanowskiego. Stylistyka nagrobka nawiązuje do miejsca spoczynku bł. Jana Pawła II w krypcie w Watykanie. Na ścianie kaplicy zostało zamontowane pamiątkowe epitafium. Miejsce pochówku jest realizacją prośby bp Materskiego zapisanej w Jego testamencie.

W radomskiej katedrze Opieki NMP znajduje się epitafium poświęcone pierwszemu biskupowi radomskiemu. Tablica wykonana z brązu została umieszczona w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Epitafium z popiersiem bp. Materskiego, opatrzone jest inskrypcją: "Biskup Edward Materski (1923-2012) z dedykacją "Organizatorowi Diecezji Radomskiej, Niezłomnemu nauczycielowi Wiary. Duchowieństwo i Wierni. 24 Marca 2013".

W II.rocznicę śmierci bpa Edwarda Materskiego, 24 marca o godzinie 18.00 w katedrze radomskiej będzie sprawowana msza św., pod przewodnictwem bp Tomasika, za duszę pierwszego biskupa radomskiego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych