Bp Edward Materski byłpierwszym biskupem Diecezji Radomskiej, od jej powstania 25 marca 1992r. do 28 czerwca 1999r. To jemu diecezja zawdzięcza powstanie ponad 130 parafii oraz założenie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, Radomskiego Instytut Teologiczny, Radia AVE (obecnie Radio Plus Radom) oraz tygodnika AVE (obecnie Gościa Niedzielnego). Bp Materski przygotowywał również wizytę Papieża Jana Pawła II w Radomiu (1991), koronację obrazów Matki Bożej w Czarnej i Skrzyńsku, sanktuarium maryjnego w Skarżysku - Kamiennej, będącego jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce oraz procesy beatyfikacyjne: bp. Piotra Gołębiowskiego ipięciu błogosławionych kapłanów ziemi radomskiej, z grona 108 Męczenników II wojny światowej.
Bp Materski był odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność patriotyczną w czasie Powstania Warszawskiego i latach walki duchowej z komunizmem. Był Honorowym Obywatelem Radomia, Skarżyska - Kamiennej i Chmielnika.
- Wspominam biskupa Edwarda Materskiego, jako człowieka ogromnej wiary i niezwykłej pokory – mówi radny Sławomir Adamiec. – Spotykałem biskupa i rozmawiałem z Nim w ciągu ponad dwudziestu lat, bardzo często – zarówno w czasie prywatnych spotkań, ale również podczas uroczystości religijnych, patriotycznych, spotkań z młodzieżą szkolną, mszy świętych czy w KlK-u. Zawsze czuło się w obecności biskupa Materskiego, przede wszystkim obecność samego Boga, wyrażającym się w ogromnej pokorze i skupieniu na modlitwie. Widoczne stawało się to szczególnie przed każdą mszą św., gdy zwykle w obecności biskupa panował gwar na zakrystii, a On zawszew skupieniu ubierał szaty liturgiczne i prawie nie rozmawiając z innymimodlił się o dobrze przeżywanie i owoce mszy św., przywołując w modlitwieJego zawołanie biskupie: Veni, Domine Iesu („Przyjdź, Panie Jezu”).
Ale biskup Edward potrafił również zachować ogromną radość i wrażliwość spotkań i potrzeb drugiego człowieka. Miałzawsze czas dla ludzi, przyjmując zaproszenia do wielu środowisk, a z największą radością czynił to wobec szkół i młodzieży. Pamiętam, jedno z takich spotkań, kiedy biskup obecny był na bożonarodzeniowym spotkaniu z nauczycielami i dziećmi szkoły 32 w Radomiu. Zasiadł wtedy chętnie do pianina i razem z nami śpiewałkolędy. Również w swoim domu, o każdej porze dnia i późnym wieczorem przyjmował chcących się z nim spotkać. Był człowiekiem bardzo dużo wymagającym od siebie; pracując do późnych godzin nad przygotowaniem swoich kazań, dokumentów Kościoła (m.in. jako przewodniczący Komisji Wychowania Episkopatu Polski) oraz uroczystości kościelnych. Przy tym wszystkim był pełen humoru i radości;lubił żarty i sam w nich uczestniczył. Pamiętam, jedną z anegdod; biskup Edward bardzo często poruszał się jedynie w sutannie i bez oznak biskupiej godności. W Warszawie jeździł czasmi tramwajem i zdażyło się pewnego razu, że młody człowiek bacznie przyglądał się temu skromnemu kapłanowi. Wieczorem okazało się, że był to jeden z kuzynów biskupa, który nie poznał Go w tramwaju, nie mogąć uwierzyć, że jest nim jego wuj bp Edward, jako skromny kapłan, odziany jedynie w czarną sutannę.
To był święty kapłan i człowiek, których już dziś już niewielu na świecie – kończy Adamiec.
Bp Materski został pochowany w Grobowcu Biskupów Radomskich. Jest to XIX-wieczna kaplica, która mieści się w zabytkowym budynku dawnej dzwonnicy na cmentarzu rzymskokatolicki przy ulicy Limanowskiego. Stylistyka nagrobka nawiązuje do miejsca spoczynku bł. Jana Pawła II w krypcie w Watykanie. Na ścianie kaplicy zostało zamontowane pamiątkowe epitafium. Miejsce pochówku jest realizacją prośby bp Materskiego zapisanej w Jego testamencie.
W radomskiej katedrze Opieki NMP znajduje się epitafium poświęcone pierwszemu biskupowi radomskiemu. Tablica wykonana z brązu została umieszczona w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Epitafium z popiersiem bp. Materskiego, opatrzone jest inskrypcją: "Biskup Edward Materski (1923-2012) z dedykacją "Organizatorowi Diecezji Radomskiej, Niezłomnemu nauczycielowi Wiary. Duchowieństwo i Wierni. 24 Marca 2013".
W II.rocznicę śmierci bpa Edwarda Materskiego, 24 marca o godzinie 18.00 w katedrze radomskiej będzie sprawowana msza św., pod przewodnictwem bp Tomasika, za duszę pierwszego biskupa radomskiego.
W poniedziałek II rocznica śmierci bp Edwarda Materskiego
Biskup Edward Materski zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 24 marca 2012r. Miał 89 lat. W najbliższy poniedziałek wierni Diecezji Radomskiej będą się modlić w katedrze radomskiej za duszę pierwszego biskupa radomskiego, podczas mszy św. pod przewodnictwem bp Tomasika.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu