Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

W piątek mija 6. rocznica śmierci Leszka Kołakowskiego

red. cr 2015-07-16 14:49:00

17 lipca mija sześć lat od śmierci filozofa z Radomia - Leszka Kołakowskiego. Prezydent Radomia Radosław Witkowski w piątek uczci pamięć Honorowego Obywatela Radomia, składając kwiaty pod tablicą pamiatkową przy ul. Niedziałkowskiego 26 poświęconą myślicielowi.

Leszek Kołakowski urodził się 23 października 1927 r. w Radomiu, zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie. Jego ojciec, Jerzy Kołakowski (pisał pod pseudonimem Jerzy Karon), urodzony w Sankt Petersburgu – wnuk zesłańca z powstania styczniowego 1863 r. W Radomiu ukończył trzy klasy w Szkole Powszechnej przy Żeńskim Gimnazjum im. M.Konopnickiej w Radomiu (1933-1936. Dalszą naukę kontynuował w Łodzi, gdzie w 1939 r. zdał do gimnazjum. Wojna przerwała mu szkolną edukację. W 1940 r. został wysiedlony z Łodzi. Przebywał w różnych miejscach: w Skórnicach (1940-1942), Garbatce (1942), Warszawie (1943) i znowu w Garbatce (1944-1945), skąd na jesieni 1945 roku wyjechał do Łodzi.

Od jesieni 1945 r. studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Po wojnie, pełnej barbarzyństwa i śmierci, w filozofii poszukiwał głębszego sensu świata. Od 1949 r. pracował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1953 r. doktoryzował się z filozofii Spinozy, a w 1964 r. został profesorem. Równolegle pracował w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Kołakowski to nie tylko świetny historyk filozofii i filozof, ale także pisarz, autor sztuk teatralnych, bajek filozoficznych, opowieści biblijnych oraz wierszy i esejów. Ukoronowaniem jego filozoficznej drogi była Nagroda Biblioteki Kongresu USA im. Johna W. Klugego w 2003 roku. Nagroda ta uznawana jest w świecie za ,,humanistycznego Nobla”.

Leszek Kołakowski otrzymał z rak Prezydenta RP najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego. Pośmiertnie zaś - za walkę o demokrację a przeciw totalitaryzmowi w świecie - amerykańska organizacja National Endowment for Democracy przyznała mu medal Za służbę demokracji.

Główną, cykliczną imprezą, stanowiącą dowód pamięci o dokonaniach honorowego radomianina, jest Radomski Festiwal Filozofii „Okna”, od 2010 r. noszący imię profesora Leszka Kołakowskiego. Idea takiego festiwalu zrodziła się już w 2007 r., po opisanej wizycie Jubilata. Każdej edycji przewodzi określona problematyka. (źrodło: Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria).

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych