Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

W 80-lecie ruchu wolnomyślicielskiego

M.K. 2012-12-14 17:00:00

Radomskie tradycje zorganizowanego ruchu wolnomyślicielskiego, krzewienia kultury świeckiej, racjonalizmu i humanizmu sięgają lat trzydziestych XX wieku. Inicjatorami byli ludzie związani z Polską Partią Socjalistyczną wywodzący się ze środowiska medycznego lub nauczycielskiego. Wlaśnie ruch ten obchodził swoje 80-lecie.

Na zdjęciach: 1. Opowieść o 80-letniej historii snuje prezes Napoleon Kosiński 2. Jedni wspominali, inni z zainteresowaniem słuchali

Oddział Polskiego Związku Myśli Wolnej powstał w Radomiu w roku 1933. Jego prezesem został  wybrany lekarz Piotr Metera (1885 – 1973) a w skład zarządu weszli nauczyciele: Witold Wlazłowicz, Adam Sołtyk i Stanisław Bełżecki. Po zakończeniu II wojny światowej uaktywnili się oni dopiero w roku 1957 (S. Bełżecki stracił życie w hitlerowskim obozie  Buchenwald).

Fakty te przypomniał na spotkaniu rocznicowym Napoleon Kosiński, obecny prezes Zarządu Oddziału Towarzystwa Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Radomiu. Powspominano dawne i świeższe dzieje, ludzi, którzy odeszli m.in. dr Józefa Szymańskiego (1920 – 2004). Jego działalność i twórczość odbiła swoje piętno w 80 –letniej historii ruchu laickiego, świeckiego i humanistycznego  w Radomiu. Przy herbatce i ciastkach wymieniano poglądy i omawiano zadania. 32 członków uhonorowano dyplomami, przyznanymi za działalność w różnych środowiskach.

Gościem spotkania był Leszek Rejmer, przewodniczący Zarządu Miejskiego SLD w Radomiu, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych