Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Uroczyste otwarcie nowej siedziby strażaków [ZDJĘCIA]

Roksana Chalabry 2015-11-12 15:46:00

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 zabezpiecza północną część Radomia oraz powiatu radomskiego i jest to druga co do wielkości jednostka wyjazdowa, a specjalizuje się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym. To jedna z nowocześniejszych strażnic. Na wyposażeniu nowej siedziby znajduje się m.in. 9 wozów strażackich, w tym sześć specjalistycznych oraz nowoczesny tester w formie głowy stosowany do sprawdzania masek pełnotwarzowych po zakończeniu akcji gaśniczych. Inwestycja pochłonęła ponad 9 mln złotych.

Foto: Damian Markowski

- To dla nas, jak przeprowadzka do nowego świata – mówił podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy ul. Rodziny Ziętalów komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu bryg. Paweł Frysztak. Dzięki wsparciu ze strony rządu oraz władz miasta w ciągu dwóch lat powstał nowoczesny obiekt, do którego przenieśli się strażacy korzystający dotychczas z wynajmowanych pomieszczeń na terenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Warunki poprawiły się nieporównywalnie. Tu mamy odpowiednie garaże, miejsce do przechowywania sprzętu oraz doskonałe warunki socjalne – wymieniał komendant Frysztak.

- To nowoczesny i funkcjonalny obiekt, niezbędny radomskiej straży pożarnej, wyczekiwany przez strażaków blisko 20 lat. Poprawia bezpieczeństwo mieszkańców miasta, a jednocześnie ożywia tę cześć Radomia, która do tej pory była związana z kwestiami przemysłowymi. Obiekt pokazuje przejeżdżającym drogą krajową, jak Radom nowocześnie się rozwija. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej nowoczesnej jednostki, na czele z premier Ewą Kopacz oraz moim pełnomocnikiem ds. kontaktów z rządem Zbigniewem Banaszkiewiczem – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej i szef Obrony Cywilnej Kraju, podkreślił, że droga do powstania nowej jednostki nie była łatwa. – To nie tylko piękny obiekt, ale też szybko wybudowany, bo w 2,5 roku. Ta jednostka ma szczególne znaczenie nie tylko dla miasta, ale też w województwie i kraju ze względu na specjalizację chemiczno-ekologiczną. Takie jednostki przygotowujemy też do misji międzynarodowych. Wciąż się rozwijamy. W ostatnich dwóch latach wydaliśmy 390 mln na sprzęt strażacki w całym kraju, część z tego sprzętu trafiła także do Radomia. Operacyjnie Radom jest teraz bardzo dobrze przygotowany do szybkiego niesienia pomocy – dodał komendant.

Jednostka przy ul. Ziętalów podzielona jest na dwie części, jednokondygnacyjną garażową z pomieszczeniami technicznymi oraz dwukondygnacyjna socjalno-administracyjna. W części garażowej przewidzianych jest 13 stanowisk dla pojazdów i sprzętu pożarniczego. Ze względu na zastosowanie nowych rozwiązań technicznych, a szczególnie na wyposażenie budynku w odnawialne źródła energii w postaci ogniw fotowoltaicznych, instalacji ogniw solarnych oraz elektrowni wiatrowej na bazie trzech wiatraków uznać można, że jest to jedna z najnowocześniejszych strażnic.

Jak wyjaśnia Konrad Neska, rzecznik radomskiej straży pożarnej, na wyposażeniu jednostki jest dziewięć samochodów, trzy gaśnicze i sześć pojazdów specjalnych m.in. samochód-drabina, samochód do ochrony dróg oddechowych, jak również samochód ratownictwa chemiczno-ekologicznego. W sumie pracuje tu 56 strażaków, przez całą dobę w jednostce służy 12 z nich, w punkcie alarmowym pracuje natomiast jedna kobieta.

W pomieszczeniu technicznym znajdują się różnego rodzaju testery oraz sprzęt, którego strażacy używają podczas pożarów. – Sprzęt ochrony dróg oddechowych jest tu przywożony po każdej akcji przez wszystkie jednostki, rozbierany i konserwowany. Mamy tester, który jest jedynym tego rodzaju na wszystkie jednostki w powiecie. To urządzenie pozwala na sprawdzenie szczelności całych aparatur i masek. Po sprawdzeniu i ewentualnej wymianie poszczególnych elementów, po oczyszczeniu i zakonserwowaniu, maski są hermetycznie pakowane i gotowe do użycia. Strażacy, którzy zakładają taką maskę są prawie pewni, że z maską jest w stu procentach wszystko dobrze. Trzeba pamiętać, że to tylko urządzenie – wyjaśnia starszy kapitan Kamil Kolasa. – Jesteśmy lepiej wyposażeni, a co za tym idzie, wzrasta też bezpieczeństwo strażaków i komfort pracy – dodaje.

Poza siłownią, pokojem wypoczynkowym, w którym strażacy mogą odpocząć między dyżurami, znajduje się tu także m.in pralnia. Dzięki specjalistycznym środkom piorącym oraz gigantycznej pralce oraz suszarce, odzież strażaków po akcji jest prana i suszona bezpośrednio w jednostce. Jednostka ze względu na specjalizację w ratownictwie chemiczno-ekologicznym ma na swoim wyposażeniu także ukierunkowany ekwipunek. – Używamy tych strojów do akcji typowo chemicznych, jak na przykład wąglik, kwasy czy zasady. Ze względu na wagę całego sprzętu, nie zaleca się aby używać go dłużej niż pół godziny. Sama aparatura dróg oddechowych waży ponad 10 kilogramów. W specjalnym wozie mamy osiem takich strojów – wyjaśnia młodszy ogniomistrz Wojciech Szczepański.

W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i regionu, radni miasta, szefowie służb mundurowych. Otwarcie było także okazją do wręczenia aktów awansowych dla 66 strażaków z całego województwa mazowieckiego, w tym dla dwóch z Radomia. Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” został natomiast uhonorowany prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew Banaszkiewicz.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych