Marsz jak co roku organizowany jest z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w przeddzień uroczystości miejskich i państwowych. Uczniowie i nauczyciele „Kochanowskiego” od lat przypominają radomianom, że nasze miasto odzyskało niepodległość już 2 listopada 1918 roku. „Komitet Pięciu”, który się wówczas zawiązał, powołał do życia „Republikę Radomską”. Był to samoistny i autonomiczny organ polskich władz, przypominający działające w miniaturze państwo z wszystkimi potrzebnymi do tego „ministerstwami” oraz własnym wojskiem dowodzonym przez Józefa Marjańskiego.
Organizatorzy Marszu Wolności co roku przypominają też najważniejsze epizody z historii Polski, powiązane z okresem odradzającej się Rzeczpospolitej. W tym roku przenieśliśmy się do roku 1930. Wtedy, 10 sierpnia, sam Józef Piłsudski przyjechał do Radomia na IX Zjazd Legionistów. Ponadto z jego udziałem odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Czynu Legionów. W 2015 roku obchodzimy okrągłą 85. rocznicę tamtych wydarzeń.
Marsz Wolnośći rozpoczął się o godz. 11 na deptaku ul. Żeromskiego, przed Urzędem Miejskim, widowiskiem „Republika Radomska 1918”. Następnie, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Czynu Legionów w Rynku, gdzie złożyli kwiaty. Tam również odbyło się widowisko historyczne odwołujące się do IX Zjazdu Legionistów pt. „Piłsudski w Radomiu”. Tak, jak 85 lat temu podczas IX Zjazdu Legionistów w Radomiu - tak i dziś - przed Marszałkiem, w którego rolę wcielił się emerytowany dyrektor VI LO im. Jana Kochanowskiego, Adam Wasilewski, zaprezentowała się defilada, a biorące w niej udział pododdziały złożyły meldunki. W defiladzie wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z LO im. Jana Kochanowskiego.
Podczas IX Zjazdu Legionistów (10 sierpnia 1930 r.) zaprezentowało się 15 tysięcy legionistów z całego kraju, a defilada trwała 1,5 godziny. Wówczas nie przemówił marszałek Piłsudski. Przybyłych wielką mową powitał generał Edward Rydz-Śmigły. W zjeździe wzięli też udział m.in. Walery Sławek, a także 100 dziennikarzy z całego kraju.
Podczas dzisiejszych uroczystości zaprezentowano także okolicznościową poezję, w tym wiersze powstałe w tamtym okresie. Reprezentacja władz Radomia, uczniów oraz radomskiej straży miejskiej złożyła ponadto kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza przy kościele garnizonowym oraz pod Pomnikiem Czynu Legionów.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>