Zaproszeni są kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych i wszyscy mieszkańcy. Na uroczystości zaprasza Zbigniew Cebula, Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Fabryki Broni ŁUCZNIK - RADOM Sp. z o.o.
14 października 1942 roku hitlerowcy, na oczach całej załogi Fabryki Broni oraz mieszkańców Radomia ujętych podczas łapanek, powiesili na terenie fabryki 15 osób, w tym 14 jej pracowników. Wśród nich znaleźli się m. in. Mieczysław Dąbrówka, Lucjan Kociński, Jan Kurys i Edward Rajski.
Publiczna egzekucja miała być przestrogą przed wynoszeniem broni z zakładu. Po wojnie w miejscu stracenia pracowników stanęły krzyże, jednak komunistyczne władze szybko doprowadziły do ich likwidacji. Przez wiele lat znajdował się tam basen przeciwpożarowy, a o wydarzeniu informowała umieszczona obok tablica. W 1981r. radomska Solidarność powołała społeczny komitet budowy pomnika, którego odsłonięcie odbyło się 16 października 1981r.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Uczczą pamięć pomordowanych pracowników Fabryki Broni
W poniedziałek, 14 października odbędzie się uroczystość poświęcona straconym przez hitlerowskich okupantów pracownikom Fabryki Broni. Początek o godz. 10.30 przy pomniku upamiętniającym ten mord.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu