Zespół złożony z dyrektorów szkół, nauczycieli, radnych i rodziców, z którymi władze miasta konsultują nową sieć szkół, obradował w środę wieczorem po raz czwarty. Podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji RM przedstawiciele szkół prezentowali swoje pomysły na przekształcenia szkół, do jakich musi dojść w związku z likwidacją gimnazjów. Zespół rozmawiał już o konkretach. Prezentujemy rozwiązania, które zaproponowano dla miejsc dotychczas z najbardziej kontrowersyjnymi rozwiązaniami.
Ustronie
• Dotychczasowa propozycja: planowano tu pozostawienie dotychczasowych szkół podstawowych nr 4 przy ul. Wyścigowej i 9 na Sandomierskiej oraz przekształcenie PG 2 przy Gagarina w podstawówkę, ale przeniesienie jej do budynku ZSO 4 na Osiedlowej, gdzie likwidowane będzie gimnazjum nr 4 i zakładano wygaszanie 1 września 2018 r., nieposiadającego teraz klasy pierwszej XII LO.
• Obecna propozycja: PSP 4 i 9 pozostają, PG 2 przekształci się w nową PSP, lecz zostanie przy Gagarina. W ZSO nr 4 PG 4 będzie wygaszane, ale XII LO ma prowadzić normalny nabór, nie tylko do klasy sportowej. W jednym z segmentów ZSO nr 4, z osobnym wejściem, ma powstać oddział przedszkolny.
Michałów
• Dotychczasowa propozycja: pozostawienie PSP 3 przy ul. Sobieskiego, a w likwidowanym PG 8 na Piastowskiej umieszczenie, przeniesionego z ul. Armii Ludowej, Zespołu Szkół Specjalnych nr 1. Zakładano też wygaszenie 1 września 2018 r., niemającego obecnie klasy pierwszej VIII LO.
• Obecna propozycja: środowisko PG 8 chce utworzenia dwóch obwodów szkół podstawowych dla istniejącej PSP 3 i nowej, utworzonej w budynku PG 8. Miasto ma się odnieść do tej propozycji. VIII LO ma prowadzić normalny nabór, jeśli utworzy klasy pierwsze - oddali widmo wygaszenia.
Nad Potokiem
• Dotychczasowa propozycja: PG 6 przy ul. Sadkowskiej miało być przekazane znajdującemu się obok Zespołowi Szkół Elektronicznych. Osiedlową podstawówką miała zostać PSP 33 na ul. Kolberga.
• Obecna propozycja: Pozostawienie PSP 33. Przekształcenie PG 6 w nową szkołę podstawową i wydzielenie dla niej obwodu. W szkole, w klasach 7 i 8, ma być wprowadzona innowacja - nauczanie dwujęzyczne co najmniej dwóch przedmiotów.
Inne
• W ZSO 7 przy ul. Staromiejskiej wygaszone zostanie PG nr 1, a w IX LO im. Slowackiego, które jako jedyne z zagrożonych wygaszeniem liceów (1 września 2019 r.) ma klasę pierwszą, przeprowadzi normalny nabór. Budynek będzie, jak to ma już miejsce obecnie, współdzielony z sąsiednim Zespołem Szkół Technicznych.
• PG nr 11 przy Kujawskiej będzie wygaszone, ale w związku z protestami mieszkańców nie przeniesie się tam - z Wośników - Miejski Ośrodek Socjoterapii. Demografia nie pozwala na przekształcenie gimnazjum w podstawówkę. Pojawił się więc pomysł na utworzenie w budynku szkoły branżowej o profilu medycznym. Jest w Radomiu taka szkoła na poziomie pomaturalnym, ale nie na średnim. Tu także miasto ma jeszcze się określić, szkoła taka mogłaby powstać nie od razu, lecz np. od 1 września 2018 r.
• Na Zamłyniu będą dwie podstawówki – dotychczasowa PSP 15 przy ul. Kieleckiej i nowo utworzona po PG 12 przy Kruczej. Trzeba będzie wytyczyć dla nich nowe obwody.
Inne propozycje mają pozostać bez zmian, w porównaniu do tych przedstawionych podczas wcześniejszych spotkań zespołu konsultacyjnego. Pisaliśmy o nich tutaj. Wszystkie zaproponowane zmiany ma opracować w szczegółach podległy wiceprezydentowi Karolowi Semikowi - Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego. Aby uchwała o nowej sieci szkół w mieście weszła w życie, musi ją przegłosować Rada Miejska i pozytywnie zaopiniować kurator oświaty.
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w sprawie reformy oświaty
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>