Czwartek 2 maja
Zygmunta, Atanazego, Anatola
RADOM aktualna pogoda

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. W sprawie reformy oświaty [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO, ZDJĘCIA]

dm 2017-02-01 11:00:00

Na dzień przed zebraniem zespołu konsultacyjnego, po którym władze Radomia mają przedstawić ostateczną propozycję UM dotyczącą sieci szkół, w sali USC odbyła się zwołana przez radnych PiS-u nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w sprawie reformy oświaty.

Na sesji protestowały m.in. uczennice VIII LO im. Jana III Sobieskiego

15:30 Porządek dzisiejszej sesji znaleźć można tutaj.

15:33 Przewodniczący Wójcik otworzył 41. nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Na sali obrad mnóstwo osób...

15:37 Wnioskodawca wykreślił z porządku obrad punkt nr. 4, tj. "przyjęcie stanowiska".

15:38 Marek Szary: Zanim ta sesja się zaczęła, zrobiono z nas zadymiarzy, dlatego prosiłbym, aby nie reagować spontanicznie. Zwołaliśmy tę sesję, aby każdy - kto jeszcze tego nie zrobił - mógł się wypowiedzieć. Odpowiedzieliśmy więc na wezwanie środowiska szkolnego.

15:40 Sala obrad Rady Miejskiej dawno nie widziała takich tłumów. Wśród protestujących są m.in. uczennice VIII LO im. Jana III Sobieskiego. Nie brakuje też przedstawicieli innych szkół...

15:45 Trwa wystąpienie wnioskodawcy. Na mównicy ponownie przewodniczący klubu radnych PiS - Marek Szary. Ponadto prezentowane są slajdy, z których zgromadzeni dowiadują jak obecnie wygląda system edukacji w naszym kraju oraz jakie zmiany nas czekają...

15:53 Wiceprezydent Karol Semik: To wszystko co przed nami jest dialogiem ludzi. Dialog niekiedy może być trudny, kiedy dotyczy trudnych spraw, a tak niewątpliwie jest teraz. Projektowanie sieci rozpoczęliśmy w wakacje ubiegłego roku i ustaliliśmy trzy główne parametry, tj. uczeń-demografia; nauczyciel-praca; infrastruktura szkolna - budynek i jego otoczenie. Chciałbym też podkreślić, że i nauczyciel i budynek służy uczniowi, bo uczeń jest w systemie oświaty podmiotem.

16:00 Wiceprezydent Semik: Obecny system kształcenia to "6+3", czyli 9 roczników, a teraz będzie 8 klas, czyli jeden rocznik mniej, więc część etatów przejdzie do szkół średnich. W pracach nad projektem uwzględniliśmy również system wczesnoszkolny, bowiem zmienia się prawo, także na to też stawiamy i ty też się zajęliśmy.

16:07 Wiceprezydent Radomia omawia kilka opcji nowej siatki szkół w Radomiu. Będzie jeszcze ona omawiana na jutrzejszym zebraniu zespołu konsultacyjnego. - Można np. przekształcić 8-klasową szkołę podstawową, czyli tam gdzie jest gimnazjum może powstać 8-klasowa szkoła podstawowa. Ponadto radni mają prawo do zmian w tym systemie projektowanych sieci jeszcze przez ponad 2 lata - powiedział m.in. Karol Semik.

16:15 - Przyjęcie uchwały o projekcie sieci szkół w Radomiu będzie jeszcze poddane pod opinię kuratora i uchwała stanie się ważna dopiero wtedy, gdy opinia ta będzie pozytywna - dodał Karol Semik. Następnie wiceprezydent Radomia mówił m.in. o likwidacji trzech liceów w naszym mieście, które jednak nie muszą zostać zlikwidowane, o czym więcej pisaliśmy tutaj. Brawa po wystąpieniu wiceprezydenta Semika.

16:17 Czas na trzeci i ostatni punkt obrad, tj. dyskusja radnych i zaproszonych gości.

16:22 - Wierzymy, że podczas prac będziecie państwo brali pod uwagę literę prawa, ale też duch prawa. Mam nadzieję, że to dzisiejsze, jak i jutrzejsze spotkanie będzie owocne i przyczyni się do uspokojenia nastrojów, bo reformy - co zrozumiałe - budzą emocje. Z reformami jest tak jak z leczeniem i lekarstwem - nie jest to komfortowe, ale konieczne. Robimy wszystko, by ta reforma przyniosła pożytek. Dodam też, że ta reforma jest dla przyszłych pokoleń - powiedział Krzysztof Szewczyk z delegatury wojewódzkiej kuratorium oświaty - delegatura w Radomiu.

16:24 Czas na zabranie głosu przez przedstawicieli szkół, którzy właśnie zapisują się na liście.

16:30 - Dla dobra radomskiej oświaty, organ prowadzący mógłby również przekształcać gimnazja w szkoły podstawowe. W poprzednim tygodniu złożyłam do pana prezydenta prośbę o przekształcenie naszego gimnazjum w szkołę podstawową z oddziałami integracyjnymi - powiedziała dyrektor PG nr 8.

16:35 - Dostaliśmy tyle propozycji od UM, co chwilę się one zmieniały, że już się z tym pogubiliśmy. Ustronie jest specyficznym osiedlem, gdzie są dwie duże szkoły podstawowe, jednak jesteśmy przekonani i mamy nadzieję, że ta propozycja nadal jest aktualna, abyśmy zostali przekształceni w szkołę podstawową, gdyż na Ustroniu jest wielu młodych uczniów. Na koniec chciałbym dodać, że niepokój o miejsca pracy, nie jest polityką, bo takie głosy słyszałem przed dzisiejszą sesję, że jest ona zrobiona dla polityki - powiedział dyrektor PG nr 4.

16:40 - Jesteśmy przekonani, że na Ustroniu jest tylu uczniów, że cztery szkoły podstawowe mają tam prawo bytu. Państwo radni, dajcie nam możliwość pracy. W innych samorządach gimnazja się przekształca, a nie likwiduje. Proszę więc o ewolucję, a nie rewolucję - dodała nauczycielka PG nr 2.

16:45 - U nas ma być zespół przedszkolno-szkolny. Taka została nam złożona propozycja. Jeśli państwo nam nie pomożecie, w przyszłym roku straci u nas prace 16 osób, a później kolejne. Mleko się rozlało, reforma została wprowadzona, także bardzo prosimy, abyście to państwo podjęli decyzję i pomogli w utrzymaniu naszej szkoły - powiedziała nauczycielka PG nr 12.

16:50 - Zmiany w tej reformie miały służyć dobru dziecka, tak przynajmniej mówią ci, co te zmiany wprowadzili. Kieruję więc pytanie do panów prezydentów: czy kierujecie się tym na Osiedlu nad Potokiem? U nas tego nie zastosowano. Droga dzieci do szkoły wynosi nawet 2 km i trwa nawet 40 minut. Prosimy więc o utworzeniu szkoły podstawowej na ul. Sadkowskiej za gimnazjum. Zniweluje to wszelkie przeszkody w pobieraniu nauki - powiedziała pani ze społeczności lokalnej os. nad Potokiem.

16:57 - Zakwestionowano nasze istnienie. Mimo to, że jesteśmy starą szkołą, mamy potencjał. Jutro złożymy pismo, wspierające budowę naszej szkoły - powiedziała wicedyrektor PSP nr 15.

17:00 - Martwię się o moją klasę 6, bowiem chcę, aby została ona w jednym budynku PSP 9. Uważamy, że zaproponowana siatka szkół na Ustroniu jest zasadna. Jesteśmy w stanie sprostać tym zadaniom, dla nas nie ma też problemu, abyśmy funkcjonowali do godz. 16 - powiedziała nauczycielka PSP nr 9.

17:05 - Szkół nie można likwidować, szkoły trzeba budować - dodał dziadek uczennicy PSP nr 17.

17:10 - Jaka jest władza, to nie powinno być istotne. Nie jest to wina naszej szkoły, że nie ma pierwszej klasy, tylko gdzieś ktoś popełnił błąd, bowiem zamknięto nam za wcześnie nabór. Niech wreszcie Radom pokaże dobry przykład całej Polsce - niech zrobi mniejsze klasy - powiedziała była nauczycielka ZSO nr 4.

17:12 - Z wielką estymą odnosimy się do tradycji szkoły. Nam jest dobrze w naszym budynku, jednak jesteśmy szczęśliwi z zaproponowanego nam rozwiązania, aby przenieść nas do budynku PG nr 3, bowiem jest to większa szkoła, wydłuża ona drogę dzieciom z Żakowic, ale daje możliwość rozwoju. To dla nas dobra decyzja - powiedziała wicedyrektor PSP nr 17.

17:18 Wiceprezydent Semik: Nie jest prawdą, że został zablokowany system naboru w ZSO nr 4 oraz w VIII LO, tylko było tam 18 uczniów i stworzenie takiej klasy byłoby windykacją dla innych szkół, żeby tak było wszędzie. System w takiej sytuacji zamyka się sam. Ja prosiłem o program naprawczy szkoły ZSO nr 4, ale przez półtora roku go nie otrzymałem, a chciałem pomóc.

17:25 - Najbardziej przeładowaną szkołą w Radomiu jest PSP nr 4. Ktoś do takiej sytuacji naborem doprowadził, wiedząc, że w tym budynku jest za mało sal dla tylu osób. PSP nr 9 na pewno będzie miała lepsze warunki, tylko nie można tam przesyłać uczniów, lub dzielić szkoły podstawowe na dwa elementy związane z nauczaniem - dodał Karol Semik.

17:27 Anna Białkowska: Pan prezydent mówił, że szkoły nie będą zamykane, jeśli będzie nabór. Wnioskodawcy zwołali sesję, aby pomóc minister Zalewskiej w tej deformie. Na koniec powiem tyle: nie przeszkadzajmy.

17:30 Leszek Ruszczyk: Niewiele osób z Państwa miała wpływ na tą złą reformę. Zasiała ona niepokój wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Wierzę jednak w doświadczenie pana wiceprezydenta Semika. Tu chodzi tylko o przyszłość młodzieży, która będzie rozwijać nasze miasto, więc życzę, abyście Państwo wypracowali dobry model.

17:35 Marek Suski: Na spotkaniu z panią kurator, doszła do nas informacja, że Państwo nie wiecie jak będzie wyglądać model szkół po zmianach. Na tej prezentacji pana wiceprezydenta Semika nie widziałem co wypracował zespół konsultacyjny, tego nie było. Ja uważam, że ta reforma jest dobra. Moim zdaniem wcześniejsza reforma PO była zła. Celem reformy nie jest likwidacja szkół, tylko lepsze warunki do nauki. Jestem jednak zaniepokojony, ponieważ jest sesja, a tu jest bardzo wiele niewiadomych, tak być nie może...

17:37 Karol Semik: Propozycję są, one pojawiły się 5 grudnia na spotkaniu. A teraz my pracujemy. Pana posła zapraszam natomiast na jutrzejsze spotkanie.

17:43 - Uważam, że ta poprzednia reforma była przemyślana i bezpieczna dla nauczyciela oraz ucznia. Podpisuję się też pod tym, że powinna to być ewolucja, a nie rewolucja. Teraz natomiast jestem zaniepokojony, bo ciężko jest samorządowi stworzyć odpowiednią siatkę szkół. Reforma powinna być wprowadzona ponad podziałami politycznymi - zaznaczył z kolei Tomasz Korczak, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Radomiu.

17:48 - Jako związki zawodowe, dbamy również o pracowników. Wysłuchałem opinii wielu pracowników, było wiele propozycji, one na siebie nachodziły, ale też wykluczały. My musimy tu wypracować takie tematy i tę sieć tak ustawić, aby jak najwięcej środowisk szkolnych było zadowolonych - powiedział przedstawiciel związków zawodowych.

17:53 Andrzej Stępnikowski (Solidarność '80): Zmniejszenie liczby uczniów sprawi, że nauczyciele nie zostaną zwolnieni. To jest jakaś propozycja. Bo co zrobi taka nauczycielka po pięćdziesiątce, jeśli zostanie zwolniona? Mam nadzieję, że jutro wszyscy się dogadamy.

17:55 Dariusz Chłopicki: W moim okręgu nie ma problemu z tą reformą, przechodzi to jakoś bezboleśnie. Są to jednak trudne przekształcenia.

17:57 Andrzej Łuczycki: Była tu mowa o zmniejszeniu liczby klas. Jest to fantastyczna kwestia. Ja bym proponował, abyśmy ten wspólny wniosek wysłali, abyśmy zaapelowali do Sejmu, aby zwiększył subwencję oświatową dla poszczególnego ucznia. Rozwiązałoby to wiele problemów. Niestety jednak to tylko marzenia. Zostajemy w takiej rzeczywistości w jakiej jesteśmy. Chciałbym jednak podziękować gronu, którzy pracowali nad tą pseudoreformą, bo wypracowali świetny program.

18:02 Leszek Pożyczka: Ja jestem zwolennikiem gimnazjów. Ale jeśli chodzi o reformę - ważne jest to, aby określić standard edukacyjny naszego miasta. On został już u nas ustalony i według tego standardu musimy uchwalić system edukacyjny w Radomiu. Ważne przy stworzeniu tej sieci jest, aby szkoła była minimum dwuciągowa.

18:05 Marta Michalska-Wilk: Wszyscy tu zgromadzeni, pamiętajcie, że ten chaos zaproponowali Wam politycy PiS-u. Naszym zadaniem i zadaniem prezydenta Witkowskiego, jest to, aby zminimalizować negatywne skutki tej reformy, złej reformy, reformy pisanej na kolanach. My musimy zrobić, aby ofiar tej reformy było jak najmniej.

18:08 Andrzej Sobieraj: Jaka to jest obłuda, że idzie się na mównicę i mówi, aby nie mówić o polityce, a i tak się o niej mówi. Ja wierzę w mądrość pana prezydenta Semika. Pan umie słuchać i mam nadzieję, że wysłucha Pan wielu opinii mądrych ludzi. Proszę wszystkich: mniej polityki, a więcej dyskusji o rzeczach oczywistych.

18:11 Ryszard Fałek: Proszę wskazać mi przynajmniej trzy elementy, które się poprawią po wprowadzeniu tej reformy. Dziś wszyscy chcemy, aby jak najmniej osób na tej reformie straciło...

18:14 Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz: Z dzisiejszej dyskusji przykra jest jedna rzecz, ja wierzyłam w to, że nauczyciele i dyrektorzy szkół będą ze sobą współpracować, a niestety jest inaczej.

18:16 Roman Korczyński: My mamy mądrą młodzież, dlatego nie uważam, że ta reforma jest potrzebna. Nie widzę w tej reformie dobra dziecka, co powinno być najważniejsze.

18:23 Wiesław Wędzonka: Mi zależy na tym, by to dobro najwyższe, tj. dzieci, zabezpieczono w stopniu najwyższym. Chciałbym też, aby nie było zwolnień wśród nauczycieli. Prosiłbym także o to, aby - jeśli to nie konieczne - zlikwidowanych zostało jak najmniej szkół.

18:27 Kazimierz Staszewski: Niektórzy, którzy wcześniej się tu wypowiadali, nie mieli wiedzy, a dlaczego? Ponieważ nie uczestniczyli w zebraniach zespołu konsultacyjnego. Widocznie ten zespół działał w zawężonym gronie. Trzeba więc się pochylić też nad innymi głosami, aby zdecydować w jakim kierunku te nasze zmiany pójdą.

18:32 Marek Szary: Ta sesja właśnie po to została zwołana, aby mogli wypowiedzieć się ci, którzy wcześniej nie dostali takiego prawa. Panie prezydencie Witkowski, dostał pan szansę od rządu PiS, aby zrealizować choć jedną obietnicę wyborczą, o klasach mniejszych niż 25 osób. - Nie składałem takiej obietnicy - odpowiedział prezydent Witkowski.

18:33 - Dziękuję również zgromadzonym, bo dziś pokazaliście, że mają państwo klasę! - dodał radny Szary.

18:37 Mirosław Rejczak: Trzeba posłuchać głosów tych osób, które się dziś wypowiadały.

18:44 Dariusz Wójcik: Reforma jest już faktem i nie ma co nad tym dyskutować. Ta reforma jest po to, aby polepszyć warunki uczniów. Rząd zrealizował obietnicę, a samorząd ma to wprowadzić. Ta sesja była bardzo potrzebna, bo wiele osób nie wiedziało co ich czeka w przyszłości. Zespół pracuje, ale wiele osób nie wie co z nimi będzie, dlatego odbyła się dziś taka sesja.

18:48 Wioletta Kotkowska: Mam wrażenie, że radni PiS-u nie zapoznali się z tą reformą. Panie Marku Szary, Pan na pewno tak nie myśli, jak Pan mówi, Pan jest dorosły, to jest niemożliwe. My radni PO, jesteśmy do Państwa dyspozycji. Ta sesja odbyłaby się, ale po jutrzejszym zebraniu. Teraz natomiast proszę o spokój i zapraszam na jutrzejsze spotkanie. Działajmy ponad podziałami.

18:51 Radosław Witkowski: Ja jako ojciec i prezydent, oceniam, że jest to zła reforma, która wprowadza niepokój. Jednak my po to jesteśmy, aby ofiar tej reformy było jak najmniej. Dziękuję za wszystkie opinie, weźmiemy je pod uwagę. Nie myślcie Państwo, że stoimy z przewodniczącym Wójcikiem po dwóch stronach barykady, bowiem po wczorajszej sesji razem stwierdziliśmy, że musimy zminimalizować skutki tej reformy.

18:52 Dariusz Wójcik: Wcale tak nie powiedziałem. Niech natomiast pan prezydent powie, po co są pod salą strażnicy miejscy, kogo się pan boi?

18:57 Marek Suski: Dziękuję za przybycie i za zwołanie tej sesji wnioskodawcom. Na spotkaniach słyszałem od kilku osób, że zaproponowana siatka szkół jest dobra, ale dla tych dyrektorów, którzy są zaprzyjaźnieni z prezydentem Witkowskim.

18:57 Przewodniczący Wójcik zakończył dzisiejszą sesję. My również kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.


Więcej o dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej oraz komentarz radnego Marka Szarego (PiS) - TUTAJ.


Będzie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w sprawie reformy oświaty. Na wniosek PiS

Radni PO: Politykom PiS-u zależy na tym, aby na sesji była awantura i krzyki

Wiceprezydent Semik o zwołaniu nadzwyczajnej sesji: To próba niepotrzebnego podgrzania atmosfery

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych