- Seniorzy stanowią bardzo ważną grupę mieszkańców Radomia, posiadającą duże doświadczenie i wiedzę. To środowisko osób bardzo aktywnych, często zaangażowanych w sprawy społeczne, działających w ponad 70 organizacjach pozarządowych, piętnastu klubach seniora, pięciu uniwersytetach III wieku – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak dodając, że celem władz miasta jest otwarcie się na współrządzenie i umożliwienie środowisku osób starszych okazywania realnego wpływu na podejmowanie decyzji w sprawach ich dotyczących. Prezydent wyraził nadzieję, że w radzie zasiądą osoby reprezentujące różne grupy seniorów, stanowiąc jak najszersze przedstawicielstwo tego środowiska.
Z dotychczasowych kontaktów ze środowiskiem osób starszych wynika, że jest ono najbardziej zainteresowane takimi kwestiami, jak dostęp do opieki zdrowotnej, zajęcia rekreacyjno-sportowe, kultura i rozrywka oraz edukacja.
W celu zwiększenia wpływu seniorów na sprawy dotyczące całej społeczności, a zwłaszcza sprawy najstarszych mieszkańców Radomia, w marcu Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie powołania Radomskiej Rady Seniorów i nadania jej statutu.
Rada Seniorów ma mieć charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny w sprawach ważnych dla osób starszych.
Głównym celem jej działania będzie integracja, wspieranie i reprezentowanie środowiska seniorów poprzez m.in. współpracę z władzami miasta przy rozstrzyganiu istotnych spraw i oczekiwań, wspieranie wszelkich form aktywności seniorów, działania na rzecz umacniania międzypokoleniowych więzi społecznych.
Radomska Rada Seniorów przyczyni się do zwiększenia udziału starszych mieszkańców miasta w zakresie współdecydowania o sprawach lokalnych. Będzie miała również wpływ na działania Gminy służące partycypacji i pobudzaniu aktywności obywatelskiej seniorów w społeczności lokalnej.
Członkami Radomskiej Rady Seniorów mogą zostać przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
Zgłoszenia kandydatów na członków Radomskiej Rady Seniorów należy dokonać na formularzu zgłoszeniowym, publikowanym tu.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy złożyć w Urzędzie Miejskim przy ul. J. Kilińskiego 30 pok. 100 w terminie do 18 sierpnia br.
W wyniku przeprowadzonych wyborów, członkowie Rady powołani zostaną przez Prezydenta Miasta Radomia w drodze zarządzenia. Kadencja Rady Seniorów wynosi 2 lata, licząc od dnia powołania jej członków.
Rada Seniorów składać się będzie z 11 członków, w tym 7 przedstawicieli osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku (wybieranych przez mieszkańców powyżej 60. roku życia w głosowaniu bezpośrednim, tajnym, na spotkaniu otwartym zwołanym przez Prezydenta Miasta Radomia w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty zakończenia przyjmowania zgłoszeń kandydatów), 2 członków wskazanych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w uzgodnieniu z Radą Miejską, 2 członków wskazanych przez Prezydenta Miasta Radomia.
Rady seniorów funkcjonują m.in. w takich miastach, jak Poznań, Wrocław, Katowice, Łódź, Lublin, Opole, Bydgoszcz, Konin, Chorzów, Rybnik, Starogard Gdański, Tarnów.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Trwa nabór do Rady Seniorów
Trwa nabór kandydatów na członków Radomskiej Rady Seniorów, ogłoszony przez Prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka. Termin zgłaszania kandydatów do 18 sierpnia.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu