Umowa partnerska o wzajemnej współpracy między Radomiem i Magdeburgiem podpisana została w czerwcu 2008r. Oba miasta zobowiązały się do wzajemnego krzewienia kultury i tradycji miasta partnerskiego oraz działania na rzecz rozwoju tego partnerstwa. W Radomiu w 2014 r. w ramach współpracy zorganizowana zostanie przez Związek Polskich Artystów Plastyków wystawa, w której wezmą udział niemieccy partnerzy.
Na grudzień br. planowane są w Radomiu Dni Magdeburga, na których zaprezentowana zostanie m.in. interaktywna wystawa edukacyjna „Świat w próżnej przestrzeni” mówiąca o XVII-wiecznym eksperymencie Otto von Guericke polegającym na wykorzystaniu próżni. Półkule wykorzystane w eksperymencie stały się znakiem charakterystycznym dla Magdeburga. Znaleźć je można bez mała na każdym rogu ulicy w formie pomników, znaków płaskich i przestrzennych.
W programie delegacji radomskiej w Magdeburgu były również: Warsztaty p.t. „Prawo Magdeburskie dla Europy”. Wśród wykładów znalazła się prezentacja Łukasza Sobola - prezesa PTTK w Radomiu na temat „Prawo magdeburskie na przykładzie miasta Radomia”; Spotkanie ze środowiskami plastycznymi Magdeburga, na którym omawiano m.in. zorganizowanie wystawy p.n. Herbstsalon we współpracy z Radomskim Okręgiem ZPAP. Następnie został zaprezentowany film o środowisku artystycznym Radomia, zrealizowany przez stronę niemiecką podczas ich pobytu w Radomiu w październiku 2012r; Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia Auslandsgesellschaft Saschen-Anhalt.
Omawiane były sprawy wspólnego projektu obu miast w kwestii wolontariatu europejskiego. W projekcie Eurocamp uczestniczyć ma radomskie stowarzyszenie „Arka”.Rozmowy o gospodarce, w których stronę polską reprezentowali przedstawiciele Urzędu Miasta i Izby Przemysłowo Handlowej. Niezwykle ważny dla całego środowiska biznesowego Radomia jest fakt, że Prezes Izby Przemysłowo Handlowej w Magdeburgu mówi płynnie po polsku, przez co przyszłe kontakty ze stroną niemiecką nie będą sprawiać problemów.