Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

To już pięć lat partnerstwa Radomia i Magdeburga

UM: R. Kitowska, bach 2013-05-16 08:00:00

Wystawa fotograficzna przedstawiająca uroki Radomia przygotowana przez Radomskie Towarzystwo Fotograficzne, wystawa malarstwa Łukasza Rudeckiego, koncert zespołu S’Kwartet, grającego standardy jazzowe, tradycyjne polskie potrawy serwowane na stole wiejskim, do którego wiodły  gości dwie uczestniczki delegacji ubrane w oryginalne polskie stroje ludowe – to elementy jednego tylko wieczoru radomskiego zorganizowanego w ramach Dni Kultury Polskiej w Magdeburgu. Wieczór radomski zorganizowany został dla uczczenia jubileuszu pięciolecia partnerstwa między Radomiem a Magdeburgiem.

Umowa partnerska o wzajemnej współpracy między Radomiem i Magdeburgiem podpisana została w czerwcu 2008r. Oba  miasta zobowiązały się do wzajemnego krzewienia kultury i tradycji miasta partnerskiego oraz działania na rzecz rozwoju tego partnerstwa. W Radomiu w 2014 r. w ramach współpracy  zorganizowana zostanie przez Związek Polskich Artystów Plastyków wystawa, w której wezmą udział niemieccy partnerzy.

Na grudzień br. planowane są w Radomiu Dni Magdeburga, na których zaprezentowana zostanie m.in. interaktywna wystawa edukacyjna „Świat w próżnej przestrzeni” mówiąca o XVII-wiecznym eksperymencie Otto von Guericke polegającym na wykorzystaniu próżni. Półkule wykorzystane w eksperymencie stały się znakiem charakterystycznym dla Magdeburga.  Znaleźć je można bez mała na każdym rogu ulicy w formie pomników, znaków płaskich i przestrzennych.

W programie delegacji radomskiej w Magdeburgu  były również: Warsztaty p.t. „Prawo Magdeburskie dla Europy”. Wśród wykładów znalazła się  prezentacja Łukasza Sobola - prezesa PTTK w Radomiu na temat „Prawo magdeburskie na przykładzie miasta Radomia”; Spotkanie ze środowiskami plastycznymi Magdeburga, na którym omawiano m.in. zorganizowanie wystawy p.n. Herbstsalon we współpracy z  Radomskim Okręgiem ZPAP. Następnie został zaprezentowany film o środowisku artystycznym Radomia, zrealizowany przez stronę niemiecką podczas ich pobytu w Radomiu w październiku 2012r; Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia Auslandsgesellschaft Saschen-Anhalt.

Omawiane były sprawy wspólnego projektu obu miast w kwestii wolontariatu europejskiego. W projekcie Eurocamp uczestniczyć ma radomskie stowarzyszenie „Arka”.Rozmowy o gospodarce, w których stronę polską reprezentowali przedstawiciele Urzędu Miasta i Izby Przemysłowo Handlowej. Niezwykle ważny dla całego środowiska biznesowego Radomia jest fakt, że Prezes Izby Przemysłowo Handlowej w Magdeburgu  mówi płynnie po polsku, przez co przyszłe kontakty ze stroną niemiecką nie będą sprawiać problemów.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych