- Cieszę się, że wniosek ten uzyskał bardzo duże poparcie mieszkańców i tym samym pojawiła się szansa na przeprowadzenie szczepień profilaktycznych dla młodych dziewcząt. To program bardzo ważny dla kobiet. Zostaną nim objęte dziewczęta urodzone w 2001 roku. Z tego rocznika zameldowanych w Radomiu jest prawie tysiąc dziewcząt – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.
Szczepienie jest bezpłatne, dobrowolne, ale wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Stosowne formularze dotyczące wyrażenia zgody będą udostępnione w szkołach oraz w poradniach specjalistycznych, a także - do pobrania za pośrednictwem strony internetowej miasta. Czas na złożenie deklaracji jest do końca kwietnia.
Szczepienia będą przeprowadzane od czerwca w Poradni Konsultacyjnej Szczepień z Punktem Szczepień Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Lekarskiej 4.
- Mamy doświadczenie w podawaniu wszelkiego rodzaju szczepionek. Po uzyskaniu wszystkich deklaracji będziemy wiedzieć, ile mamy dziewcząt chcących zaszczepić się przeciwko HPV. Planujemy rozpocząć szczepienia w czerwcu. Po pierwszej dawce należy odczekać dwa miesiące i przyjąć drugą, zatem będzie ona podawana we wrześniu. Trzecią natomiast podamy pół roku później licząc od podania drugiej dawki. Można ten czas wydłużyć do roku - tłumaczy dr Stanisława Szcześniak-Mazur z RSS.
Rodzice lub opiekunowie mogą uzyskać w Poradni Konsultacyjnej z Punktem Szczepień tel. (048) 36-15-454 lub u lek. med. Stanisławy Szcześniak-Mazur konsultanta ds. szczepień tel.(048) 36-15-470.
- HPV to wirus, który najczęściej wywołuje raka szyjki macicy. W ubiegłym roku ok. 3 tysięcy kobiet usłyszało, że ma raka szyjki macicy. Szczepienia przeciwko HPV to taki prezent dla młodych dziewcząt, które wchodzą w dorosłe życie - mówi wiceprezydent Radomia, Anna Kwiecień.
Rak szyjki macicy to nowotwór narządów płciowych obejmujący szyjkę macicy, czyli miejsce w którym pochwa łączy się z trzonem macicy. Rak szyjki macicy, obok nowotworów piersi, płuc i jelita grubego, należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Stanowi również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Choroba ta wpływa negatywnie na wszystkie aspekty życia kobiety oraz jej najbliższych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie wirusem HPV zakażonych jest 10-20% osób w wieku 15-49 lat, w tym niemal 40% kobiet poniżej 25 roku życiaCo roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera około 1800 kobiet. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy są onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>