W Radomiu pod opieką zastępczą znajduje się ponad 350 dzieci. Nasze miasto jest niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie, bowiem w innych, porównywalnych do Radomia miastach, różnych form pieczy zastępczej jest zdecydowanie mniej.
Święto Rodzicielstwa Zastępczego obchodzone jest od 2006 roku dzięki ustawie przyjętej przez Sejm. – W Radomiu to już tradycja. Mimo że mamy różnorodne formy pieczy zastępczej, to nadal potrzebujemy rodzin zastępczych. Przede wszystkim trzeba chcieć. Należy również spełnić wymogi formalne zawarte w ustawie – mówiła Elżbieta Kupidura, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W Radomiu prym wiodą głównie rodziny spokrewnione, czyli utworzone przez np. rodzeństwo czy dziadków dzieci. Taką rodzinę stworzyła Dorota Mazur dla dzieci przyrodniego rodzeństwa małżonka. – Rodziną zastępczą jesteśmy od 5 lat, a od roku zawodową rodziną zastępczą. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale nie zmienilibyśmy naszej decyzji. Nasza biologiczna córka stwierdziła, że kiedy założy rodzinę, również będzie chciała sprawować pieczę zastępczą nad dziećmi – powiedziała Dorota Mazur.
W naszym mieście nie brakuje również zawodowych rodzin zastępczych, jest jedna rodzina specjalistyczna, siedem placówek pogotowia rodzinnego i jedenaście - rodzinnych. - Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy dzielą się swoją miłością i udoskonalają ten niedoskonały świat. Proszę również, abyście państwo przyjmowali dzieci, zapraszam do współpracy, do tworzenia dla dzieci warunków zwykłych, ale dla nich niezwykłych – powiedziała wiceprezydent Anna Białkowska odpowiedzialna w Radomiu za służbę zdrowia i opiekę społeczną.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>