Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

"Stąd i zowąd, z bliska i z daleka". Powalczyli o radomskiego mistrza ortografii [ZDJĘCIA]

Damian Markowski 2015-09-27 18:07:00

X otwarty konkurs o tytuł Radomskiego Mistrza Ortografii za nami. Miłośnicy języka polskiego oraz ci, którym nie są straszne zawiłości polskiej ortografii zmierzyli się z dyktandem przygotowanym przez prof. dr hab. Andrzeja Markowskiego.

Dyktando odbyło się w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Wzięło w nim udział wielu młodych radomian, ale i również tych troszkę starszych wiekiem.

Radomskim Mistrzem Ortografii 2015 została Katarzyna Kwiecień, która popełniła najmniej błędów, bo tylko jeden. Drugie miejsce zajął Marek Ziółkowski, a trzecia była Katarzyna Kitlińska-Dziuk.

Ponadto wyróżnione zostały trzy osoby: Elżbieta Pogudz, Sebastian Mirecki i Oliwia Wesołowska. Wyjątkowo również, z okazji jubileuszu, organizatorzy przyznali wyróżnienia osobom, które popełniły mniej niż 10 błędów (aż 17 osób). Wśród wyróżnionych znalazł się Radosław Fogiel z PiSu.

Poniżej prezentujemy tekst dyktanda:

Po raz dziesiąty

Stąd i zowąd, z bliska i z daleka, spopod urzędu i z naprzeciwka – słowem zewsząd - nadchodziły pojedynczo i w minigrupach osoby zainteresowane 10., jubileuszowym dyktandem o tytuł Radomskiego Mistrza Ortografii. Niektórzy uczestnicy podążali chyżo i szparko, inni się niby ociągali, jakby szwendając się po najbliższej okolicy. Nie najmniejsza grupka rozglądała się bacznie wokół, jak gdyby zastanawiając się nad tym, czy nie opacznie wybrała czas i miejsce zdarzenia, nieopatrznie przychodząc nie w porę. Jednakże megaplakat nad nie domkniętymi, lecz z lekka uchylonymi drzwiami urzędu nie pozostawiał najmniejszej wątpliwości. To tu i teraz miał się odbyć superkonkurs, wieńczący 10-letnie zmagania ortograficzne radomianek i radomian.

Z wolna quasi-superznawcy skomplikowanych reguł i podreguł ortograficznych zstępowali do auli i sadowili się w pąsowych fotelach, gdzieniegdzie zostawiając puste miejsca, gdzie indziej zaś szczelnie wypełniając przestrzenie pomiędzy zsuniętymi rzędami. Tu i ówdzie dało się słyszeć półszepty zapewne nowicjuszy, zszokowanych poniekąd nie najmniejszą liczbą konkursowiczów. Dwie podenerwowane nastolatki przerzucały karty słownika ortograficznego, informując się nawzajem o pisowni ekstratrudnych słów i wyrażeń. „Na pewno będzie „gżegżółka” i „pustułka” szeptała nerwowo jedna. „E tam, to błahostka, - skrzywiła się druga – byleby nie było nazwisk takich jak Churchill albo obcych nazw geograficznych”. „No, bo na pisowni takiej, dajmy na to, rzeki Brahmaputry każdy by się przejechał, bo któż by pamiętał, że jest tam „h” nieme... To już wolę te wszystkie ekstrawyrazy, e-maile i co by tam jeszcze z tej dziedziny zdarzyć się mogło”- westchnęła zszarzała z emocji pierwsza nastolatka i zatrzasnęła słownik.

Zrazu wszyscy ścichli, bo na scenie pojawiło się jury konkursu. Autor dyktanda uśmiechał się poniekąd dwuznacznie. „Tekst będzie superłatwy”, zapewniał i dopiero poniewczasie zorientował się, że przez salę przeszedł pomruk niedowierzania. Arcymiła organizatorka imprezy uspokajała: „Już niezadługo się o tym przekonamy. Zaczynamy”. Dyktujący z miną przechery rozpoczął:

„Stąd i zowąd, z bliska i z daleka…”

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych